Czajnik z serwisu herbacianego
1829
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Porcelana, fajans, ceramika
TEST PŻ Sześć czarek ze spodkami do serwowania mocnych alkoholi. Każda czarka o kształcie półkulistym na niskiej podstawie. Podstawa i krawędź wylewu obwiedzione złotymi paskami. Na frontonach czarek, tuż pod paskiem wylewu wielobarwnie, naszkliwnie malowany herb złożony Челищьев (Liszczew) należący do rodziny Czeliszczewów. Tarcza o kształcie nowofrancuskim, podzielona prostopadle na dwa nierówne pola. Z prawej heraldycznej strony pole węższe, czarne. W nim sztandar ze złotym krzyżem na czerwonym tle przy złotym drzewcu stojącym na srebrnym półksiężycu. Większe pole, z heraldycznej lewej strony jest dzielone poziomo na dwa. W górnej części, w niebieskim polu złota infuła kardynalska. Po jej bokach i pod nią trzy złote lilijki heraldyczne, francuskie. W dolnym, czerwonym polu dwie złote trąby, ustawione antytetycznie po bokach centralnie usytuowanego, srebrnego paska z trzema czerwonymi strusimi piórami. Nad tarczą hełm prętowy, turniejowy, nad nim złota korona pięciopałkowa. W klejnocie w prawo lew z wzniesionym mieczem.
Spodki okrągłe o zagłębionych miseczkowato lustrach i szerokich kołnierzach wychylonych prawie do poziomu, które ozdobione są pojedynczym, złotym paskiem pod krawędziami wylewów.
W Muzeum Narodowym w Warszawie (inw. MNW 2752) oraz w dawnych zbiorach kolekcjonera Andrzeja Wasilewskiego (nr B-71) znajdowały się talerze ozdobione tym herbem. Uważa się, że przedmioty tak dekorowane zostały wykonane na zamówienie dla majora Andreja Czeliszczewa, drugiego męża Emilii Potockiej (1790-1865) h. Pilawa, która była spowinowacona z ks. Józefą z Lubomirskich Walewską i Adamem Walewskim – założycielami manufaktury w Baranówce.
dr Barbara Pospieszna
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,4 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
odlew w formach, szkliwienie, malowanie naszkliwne, złocenie naszkliwne
Tworzywo / materiał
porcelana, szkliwo, farby naszkliwne, złoto
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Lokalizacja / status
1829
Muzeum Zamkowe w Malborku
1829 — 1830
Muzeum Zamkowe w Malborku
1827
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna