
Sukienka
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Niewielka drewniana kadzielniczka na nóżkach dekorowana laką i złoceniami. Cylindryczne naczynko zwęża się półkoliście w górnej części. Od góry znajduje się okrągły otwór z walcowatym wypełnieniem z blachy metalowej. Całość spoczywa na czterech esowato wygiętych nóżkach. Korpus został ozdobiony przepiękną dekoracją ze scenerią pejzażowo-architektoniczną, wykonaną różnymi technikami maki-e, czyli prószenia opiłków metali szlachetnych, tworząc pożądane motywy dekoracyjne.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku kadzielniczka stanowiła najpewniej element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 10,0 cm, szerokość: 7,5 cm
Rodzaj obiektu
kadzielnica
Technika
złocenie
Tworzywo / materiał
drewno; mosiądz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1926
Muzeum Narodowe w Szczecinie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna