Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Kulista kadzielnica na niskiej stopie, z krótką szyją, z pokrywą w formie spłaszczonej półkuli z ośmioma okrągłymi otworami, z gałką. Dekoracja naczynia została wykonana w typie „chińskiego imari”. Brzusiec naczynia i sklepienie pokrywy zdobią często używane motywy floralne - stylizowane wici roślinne z bujnie kwitnącymi kwiatami peonii, lotosu i chryzantemy. Stopę naczynia obiega drobny, regularny ornament. Również szyja wazki została zaakcentowana ciągłymi ornamentami, mocno zgeometryzowanymi – w dolnej części szyjki i przy krawędzi wylewu naczynia.
„Chińskie imari” to przedmioty wykonane w chińskich manufakturach, których zdobnictwo czerpie z kolorystyki wytwarzanej wcześniej przez Japończyków porcelany. Japońskie imari produkowano głównie w Arita na wyspie Kiusiu od około połowy XVII wieku z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Określenie „imari” pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały japońskie statki wypełnione pięknymi przykładami japońskiego rzemiosła artystycznego.
Przedmioty wykonane w Chinach na eksport przeważnie nie miały pełnić funkcji użytkowych. Ich rolą było przede wszystkim zdobienie wnętrz zamożnych kolekcjonerów i miłośników sztuki. W tym przypadku otwory w pokrywie zdradzają domniemaną funkcję naczynia, przez które miał uchodzić dym palącego się kadzidła.
W drugiej połowie XIX wieku kadzielnica ta zdobiła Salon - jedno z pomieszczeń Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej. W kolekcji wilanowskiej znajduje się jeszcze jeden analogiczny przedmiot do pary.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 16,7 cm, szerokość: 16,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna