Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy wazon o cylindrycznym kształcie z reliefową dekoracją, ujęty w oprawę z brązu. Naczynie o wysokim cylindrycznym brzuścu płynnie przechodzi w analogiczną, stosunkowo szeroką szyję z delikatnie rozchylonym wylewem. Po bokach szyjki umieszczono dwa uchwyty w formie stylizowanych smoków. Dekoracja naczynia obejmuje różnorodne motywy zdobnicze zaczerpnięte z fauny i flory chińskiej. Szczególnie interesujące i nietypowe są przedstawienia par ptaków – m.in. żurawi, kaczek mandarynek, bażantów oraz motyli. Ich wizerunki są opracowane reliefowo z barwnymi farbami naszkliwnymi. Między nimi rozmieszczono rzuty roślin poprowadzone subtelną kreską, utrzymane w stonowanej, choć niezwykle różnorodnej kolorystyce.
W późniejszym okresie wazon zyskał dekoracyjne okucia z brązu. Składa się na nie podstawa na czterech nóżkach w formie wijących się liści oraz oprawa wylewu z uchwytami, również w formie liści, wzbogacona motywami ceownic i kompozycji kwiatowych. Wazon ten jest przykładem eksportowej sztuki chińskiej, dostosowanej do gustu europejskiego odbiorcy.
Zapisy inwentarzowe wzmiankują dwa tego typu wazony, oba się zachowały. Wzbogacone cyzelowanymi oprawami z brązu i przypuszczalnie świecznikami zdobiły niegdyś Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 57,5 cm, szerokość: 0 cm
Technika
złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna