Paryż. Bukiniści
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Drewniana szafeczka o prostopadłościennym kształcie, dekorowana laką i złoceniami. Front szkatułki wyposażony w dwoje drzwi, każde na trzech dekoracyjnie opracowanych zawiasach, skrywa pięć szufladek z okrągłymi uchwytami osadzonymi na rozetkach. Wszystkie powierzchnie szkatuły, łącznie z frontami szuflad, ozdobiono dekoracją wykonaną różnymi technikami maki-e, czyli prószenia opiłków metali szlachetnych, tworząc pożądane motywy dekoracyjne. Ukazano sceny pejzażowe przedstawiające góry, skały, wody, pawilony, sosny, bambusy i trawy oraz na wewnętrznych płaszczyznach drzwiczek i bokach szafeczki motywy kwiatów i ptaków. Drzwiczki obiektu łączy zameczek w okuciowej, grawerowanej oprawie, obecnie przechowywany oddzielnie ze względu na zły stan obiektu, oczekującego na konserwację.
Technika zdobienia laką należy do szczególnie trudnych i wymagających. Polega na wielokrotnym pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą laki i każdorazowym polerowaniu każdej powłoki. Dzięki temu procesowi powierzchnie zdobione laką zachwycają niezwykłym blaskiem, ulotnym ze względu na degradujące działanie promieni słonecznych. Ze względu na długotrwały i kosztowny proces dekorowania laką, imitowano ją stosując rozmaite mieszanki surowców, mające naśladować walory laki.
W XIX wieku szkatułka stanowiła najpewniej element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 17,0 cm, szerokość: 21,0 cm
Technika
złocenie
Tworzywo / materiał
drewno; brąz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna