List do Tadeusza Perla
1939-01-24
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Varia
Zachowane w nieznanych okolicznościach ogłoszenie Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Nawarii w powiecie lwowskim z grudnia 1935 roku (na temat miejscowości zob. m.in. hasło z XIX-wiecznego ,,Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich'', red. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, t. 6, Warszawa 1885, s. 935-936, dostępnego w bazie ICM UW, dostęp 6.08.2021; notabene mowa w haśle o Żydach, którzy mieli dostarczać przędzę tkaczom wyrabiającym w Nawarii płótno żaglowe). Treść ogłoszenia - druk szablonowy z uzupełnieniami odręcznymi (widoczne dwa podkreślenia czerwoną kredką daty rocznej - oba w lewej części). Dokument dwudzielny, po lewej stronie tekst zapisany po polsku, po prawej w jidysz.
Zarząd Gminy zawiadamiał ,,wszystkich swoich członków o wyłożeniu budżetu i listy składek gminnych na rok 1936 w kancelarji tut[ejszej] gm[iny] wyzn[aniowej] żyd[owskiej] celem wglądu do tychże. Jako ośmiodniowy termin wglądu ustanawia się czas: | od dnia 20 m-ca Grudnia 1935 | do dnia 28 m-ca Grudnia 1935 | w godzinach urzędowych || Każdy poszczególny płatnik składki gminnej ma prawo ewentualnego wniesienia pisemnego, dostarczenie umotywowanego zażalenia do pow. Władzy administracji ogólnej I. instancji, za pośrednictwem tut. gminy wyzn. żyd. Wniesienie zażalenia nie ma skutków wstrzymujących [...]".
Poniżej podpis - w dwóch wersjach po jednej po każdej ze stron, trudno czytelne, obok nich okrągłe pieczątki - po jednej w każdej z dwóch części (w części w jidysz - również polska pieczątka), wyblakłe i również trudno czytelne. Szablon ogłoszenia (określony u dołu po lewej jako: ,,Obwieszczenie o wyłożeniu budżetu i listy składek do publicznego wglądu'') wydrukowany nakładem drukarni Knollera i Syna w Przemyślu.
Niestety niewiele wiemy o Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Nawarii, o Żydach nawaryjskich; dokument podarowany do kolekcji przez Ryszarda Czeruckiego, który nabył go w antykwariacie jest więc tym cenniejszy jako ślad działalności Gminy.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
dokument urzędowy
Technika
druk, pismo odręczne
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939-01-24
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ca 1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1931-10-01
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna