Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Meble
Mebel w stylu Napoleona III przeznaczony do wnętrz reprezentacyjnych jako podstawa wazonów, rzeźb, przedmiotów dekoracyjnych.
Prostokątny blat gerydonu z wysoką cargą zdobioną profilowanym uskokowym gzymsem wsparty jest na czterech wysokich nogach wykonanych z długich profilowanych listew stylizowanych na gałęzie wygięte esowato, z wolutami zwijanymi przeciwstawnie zdobionymi pojedynczymi fryzowanymi liśćmi. Podobnie stopy nóżek w formie wolut opartych na niskim, krzyżakowym wiązaniu w kształcie litery X ujęte są dekoracją z liśći.
W centralnym punkcie wiązania umieszczona jest okazała sterczyna z dekoracyjnym puklowaniem. Wiązanie opiera się na czterech spłaszczonych kulach.
Powierzchnia gerydonu, zgodnie z zasadami stylu Napoleona III pokryta jest czarnym lakierem stanowiącym tło dla złoconych półwałków na krawędziach rzeźbionych ornamentów, plastycznych kaboszonów z niewielkimi rozetkowymi sterczynkami na wąskich powierzchniach nóg. Zestawienie czerni ze złotem podkreśla efekt bogactwa form, motywów, czerpanych z różnych epok i różnych historycznych stylów od gotyku poprzez renesans, barok a w końcowym efekcie - eklektyzm. Meble w stylu Napoleona III pojawiły się w Wilanowie w prywatnych apartamentach Augusta i Aleksandry Potockich w drugiej połowie XIX w. Do tej grupy zaliczyć należy również żardinierę (Wil.3134) w tym samym stylu.
AK
wilanowska kolekcja, warsztat francuski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 95,0 cm, szerokość: 57,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
rzeźbienie, malowanie, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna