Plakat Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych M. Wolski i S-ka
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Fotografie Lublina
Lubelskie browary Vetterów były prężną firmą działającą przez kilka dekad. Założył ją pochodzący z Poznania piwowar Karol Rudolf Vetter. W 1844 roku nabył on w Lublinie opustoszałe budynki po klasztorze ojców Reformatów przy ulicy Bernardyńskiej. Zarzucono mu profanację. Po przeprowadzonych pracach remontowych, mimo krytyki społecznej, uruchomił destylarnię wódek oraz browar. Jako pierwszy na Lubelszczyźnie zaczął produkować piwo bawarskie. Przez lata modernizował oba zakłady. W 1881 roku wprowadził maszynę parową, dzięki czemu wzrosła produkcja. Wyroby z wytwórni Vetterów miały wysoką jakość. Rozprowadzano je w Królestwie Polskim oraz na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Firma została nagrodzona na Wystawie Rolniczej w Lublinie w 1860 roku.
Po śmierci Karola w 1883 roku interesy przejęli jego synowie August i Juliusz. W dalszym ciągu udoskonalali fabrykę, uruchamiając dodatkowo pierwszą w mieście słodownię przy ulicy Misjonarskiej. W 1885 roku ich przedsiębiorstwo zdobyło srebrny i brązowy medal na Wystawie Przemysłowo-Rolniczej w Warszawie. Z czasem ofertę rozszerzono o produkcję znakomitych likierów i wódek gatunkowych. Zadbano o reklamę, inwestując w projekty etykiet. Wydano także pocztówkę na wzór wielkoformatowego widoku kompleksu fabrycznego.
Spadkobiercami majątku Vetterów była rodzina żony Juliusza, Bronisławy z domu Karszo-Siedlewskiej. W 1927 roku browar przeszedł w ręce Tadeusza Karszo-Siedleckiego, senatora II Rzeczypospolitej, który zginął we wrześniu 1939 roku. W czasie okupacji hitlerowskiej firmę przejęli Niemcy. Po wojnie została upaństwowiona. Weszła w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych. Dziś tradycję dawnych browarów Vetterów podtrzymują lubelskie Browary Lubelskie „Perła”, a zarząd spółki mieści się w zabytkowych budynkach przy ulicy Bernardyńskiej.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 13.9 cm
Rodzaj obiektu
karta pocztowa
Technika
odbitka fotograficzna, druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna