Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Proste biurko z nadstawką o jednej półce i jednej szufladzie pod blatem. Wsparte na czterech prostych nogach o przekroju trójkątnym, ściętych od strony wewnętrznej. Blat i gzyms daszka nadstawy nieco wysunięte poza obrys mebla. Po bokach nóg carga fantazyjnie wykrojona.
Całość mebla lakierowana na czarno, razem z plecami. Środkowa ściana nadstawki oraz wierzch półki zdobione wielobarwną dekoracją malarską złożoną z motywów groteskowych w formie par smoków zwróconych ku sobie i rozdzielonych maszkaronową maską o skośnych oczach. Dekoracja umieszczona została w prostokątnych polach obwiedzionych cienkimi złotymi liniami, w narożach wyłamanymi do wewnątrz pod kątem prostym. Ścianki boczne wewnątrz i z zewnątrz pokryte podobną dekoracją, jedynie o polach o proporcjach kwadratu, w których umieszczono pojedyncze motywy, u góry smoka, poniżej maski ze smokiem i u dołu drugiego smoka.
Blat obwiedziony wzdłuż krawędzi podwójnie, z zewnątrz grubą a wewnątrz cienką linią w kolorze złotym. W narożach cztery zwinięte smoki, a pośrodku, dodatkowym polu obwiedzionym geometrycznym meandrem z podwójnej linii w kolorach złotym i czerwonym, duża uskrzydlona maska ujęta w dwa smoki ustawione od siebie.
Czołowe krawędzie nadstawki, półki, blatu oraz gzyms daszka pomalowane na kolor złoty.
Carga i nogi obwiedzione wzdłuż krawędzi wąską linią linią w kolorze złotym, która u dołu nóg przechodzi w zarys odwróconego kwiatonu. Front szuflady obwiedziony podwójnie, na zewnątrz cienką a wewnątrz pola grubą złotą linią. W prostokątnym polu przedstawione zostały dwa rajskie ptaki zwrócone do siebie, rozdzielone bukietem kwiatów, pośrodku którego znajduje się toczona gałka. Po bokach szuflady na cardze dwa smoki ustawione od siebie, z głowami zwróconymi do tyłu. Na bokach cargi takie same pary smoków.
Biurko stanowi fragment pochodzącego z 1. połowy XIX wieku wyposażenia Gabinetu Farfurowego na piętrze korpusu pałacu wilanowskiego, będącego wówczas częścią Pokoi Chińskich urządzonych według koncepcji Stanisława Kostki Potockiego przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką i jej syna Aleksandra. Z kolei w drugiej połowie XIX wieku mebel znalazł miejsce w sypialni apartamentu mieszkalnego w stylu chińskim, urządzonego na piętrze południowego skrzydła – obecnie jest to Pokój Chiński z Kasetonami.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 117,0 cm, szerokość: 83,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
malowanie, imitacja laki, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna