Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy głęboki talerz zdobiony kobaltem i paletą barw w typie famille verte. Centralną partię lustra dekoruje stojący na ogrodzonym tarasie wazon na podstawce, wypełniony gałązkami chryzantemy, peonii i sosny. Dolną partię uskoku naczynia zdobi kobaltowy pas i sześć rezerw, czyli wyodrębnionych pól wypełnionych dekoracją – motyw motyla naprzemiennie z kwiatem chryzantemy. Górną część uskoku i stosunkowo szeroki kołnierz zdobią skały, kwitnące peonie, motyle i ptaki oraz trzy kobaltowe rezerwy z dość regularnym motywem wici chryzantemowej. Zewnętrzną krawędź kołnierza zdobi bogaty ciągły ornament z motywami motyla, ryby i krewetki oraz poniżej dwie ukwiecone gałązki wiśni.
Famille verte to francuski termin oznaczający przynależność do określonej grupy porcelany chińskiej. W tym przypadku jest to tzw. rodzina zielonych, czyli wyroby dekorowane naszkliwnymi farbami w kolorze zieleni, jak również czerwieni, kobaltu, oberżyny i żółcieni. Niekiedy występowała czerń oraz złoto. Od około 1680 r. wyroby w typie famille verte były bardzo popularne – do czasów lat 20. XVIII w., gdy wyparła je porcelana w typie famille rose, czyli z przewagą koloru różowego i różnych odcieni purpury.
Opisywany talerz zdobił nieistniejące już Pokoje Chińskie zlokalizowane na pierwszym piętrze korpusu pałacu wilanowskiego, zaprojektowane i zaaranżowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5,7 cm, szerokość: 30,6 cm
Technika
kobalt, złocenie, szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna