Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Niewielka porcelanowa czarka do picia wina o półkolistym kształcie z wywiniętą krawędzią. Jedynym zdobieniem tego pięknego przedmiotu są plastyczne u podstawy i reliefowe na brzuścu przedstawienia gałązek magnolii i śliwy. Kształt naczynka nawiązuje do czarek z rogu nosorożca, które ofiarowano uczonym za wybitne osiągnięcia. Nie zawsze jednak wykonywano je z rogu, ale również z masy imitującej ten surowiec. Przedmioty te z pewnością stanowiły ciekawy akcent w europejskich XIX-wiecznych kolekcjach orientaliów.
Czarka powstała najpewniej w warsztatach w Dehua, w chińskiej prowincji Fuijan w okresie panowania Kangxi (1662-1722). Wyroby z tamtejszych manufaktur, znane również jako blanc de Chine, należą do jednych z najbardziej charakterystycznych dzięki doskonałej bieli porcelany. Porcelana z Dehua była produkowana za czasów dynastii Ming (1368-1644), jednak do Europy trafiła dopiero później, w początkach XVIII wieku. Na Starym Kontynencie zyskała popularność i naśladowano ją w wielu europejskich warsztatach.
Naczynko zdobiło nieistniejące już Pokoje Chińskie zlokalizowane niegdyś na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane i zaaranżowane przez Stanisława Kostkę Potockiego, z wystrojem uzupełnianym przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 5,8 cm, szerokość: 7,8 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna