treść serwisu

Figurka zoomorficzna calao

Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej

Nota popularyzatorska

Figurka przedstawia calao, dzioborożca (Bucerotidae). Na kontynencie afrykańskim wyróżniono 24 gatunki tego ptaka. Część z nich bytuje na otwartej przestrzeni, w sawannach i buszach, pozostałe preferują gęste lasy.

Dzioborożce charakteryzują się ciężkimi dziobami przydatnymi w walce, polowaniu, przy czyszczeniu piór i budowie gniazd, ale nazwę zawdzięczają specyficznym naroślom. W niecodzienny sposób się posilają – mają zbyt krótkie języki, żeby obracać pokarm trzymany w dziobie dlatego każdy kęs wrzucają do przełyku poprzez gwałtowne odchylenie głowy. Ten ruch wymuszony sposobem pożywiania się sprawia, że ptak często jest widziany z dziobem skierowanym pionowo w górę, co przez wiele ludów afrykańskich interpretowane jest jako znak stałego kontaktu i komunikacji z Istotą Najwyższą zamieszkującą niebo. Z tego powodu dzioborożce zawsze były szanowane i cenione.

W Afryce Zachodniej jednak większą wagę przykłada się do poświęcenia, z jakim samiec i samica calao wysiadują jaja i opiekują się pisklętami. Dzioborożce budują gniazda, których samica nie opuszcza nie tylko podczas wysiadywania jaj, ale jeszcze długo po wykluciu się młodych. Pozwala się zamurować samcowi w gnieździe. Znajduje się w nim tylko maleńki otwór, przez który samiec dostarcza jej pożywienie. Stała obecność samicy w gnieździe jest najlepszą obroną przed drapieżnikami. Ciężar wykarmienia całej rodziny spada jednak na samca. Jest to tak wyczerpujące, że często umiera z wycieńczenia.

To poświęcenie zarówno ze strony samicy, jak i samca dzioborożca jest ogólnie podziwiane w zachodniej Afryce i dla wielu ludów tej części Czarnego Lądu calao jest symbolem idealnego rodzica.

Ewa Prądzyńska

Informacje o obiekcie

Informacje o obiekcie

Autor / wytwórca

nieznany
Dogonowie

Wymiary

cały obiekt: wysokość: 18 cm, szerokość: 3.5 cm

Rodzaj obiektu

figura

Technika

techniki snycerskie, ciosane

Tworzywo / materiał

drewno, drut miedziany

Pochodzenie / sposób pozyskania

zakup

Czas powstania / datowanie

między 1951 — 2000

Miejsce powstania / znalezienia

powstanie: Mopti, region (Republika Mali); znalezienie: Dourou, Republika Mali

Właściciel

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Numer identyfikacyjny

MNS/AF/7209

Lokalizacja / status

obiekt nie jest teraz eksponowany

Może Cię również zainteresować:

Dodaj notatkę

Edytuj notatkę

0/500

Jakiś filtr
Data od:
Era
Wiek:
+
Rok:
+
Data do:
Era
Wiek:
+
Rok:
+
asd