Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy wazon o gruszkowatym brzuścu z lekko rozszerzającą się podstawą. Cylindryczna szyja naczynia jest stosunkowo długa, wylew proporcjonalnie szeroki. Niezwykły kolor wazonu i głębia jego zdobienia powstała poprzez nadmuchiwanie przez rurkę i gazę rozdrobnionego proszku kobaltowego na powierzchnię naczynia, i następnie pokrycie jej szkliwem. Złotą dekorację wykonano po wypaleniu wazonu malując ją odpowiednio przygotowanym złotem. W większości zachowała się, jednak ze względu na charakter zdobień jest najbardziej narażona na przetarcie i zniszczenie.
Złota dekoracja przedstawia zróżnicowane motywy fauny i flory – fantastyczne przedstawienie feniksa pośród skał i roślinności – pełnych kwiatów peonii i drobniejszych ukwieconych gałązek. Ten delikatny i wyrafinowany rysunek w piękny sposób podkreśla głęboką, granatową barwę wazonu.
Proweniencja naczynia w zbiorach wilanowskich nie jest do końca ustalona. Jednak zafascynowanie sztuką orientalną przejawiał już król Jan III, który miał w swojej rezydencji Gabinet Chiński. Kolejni właściciele pałacu również wykazywali zainteresowanie orientaliami, kolekcjonowali tego typu przedmioty, tworzyli całe aranżacje tych przedmiotów. Wynikało to z mody i fascynacji nieznaną, tajemniczą sztuką dalekowschodnią.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40,0 cm, szerokość: 22,5 cm
Technika
kobalt, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status