Wzornik szewski
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Przedmioty wykonane z Tory
Wzornik szewski wykonany z fragmentu zwoju Tory. Nieregularny kształt obiektu sugeruje, że to wzornik dla obłożyny (bocznej części) buta. Po stronie recto widoczne fragmenty tekstu w j. hebrajskim ułożone w dwóch kolumnach. Po stronie verso wzdłuż dolnej krawędzi widoczny obrys wykonany ołówkiem (ok. 1 cm od krawędzi).
Wzornik jest jednym z dwóch tego rodzaju obiektów przechowanych, a następnie przekazanych do POLIN przez Marię Markiewicz, działającą na rzecz badania oraz popularyzacji historii Tykocina. Wzorniki zostały wykonane w Tykocinie przez jednego z lokalnych szewców, którzy po wojnie przyjmowali żydowskie zakłady.
Przed podarowaniem darczyni dwóch wzorników, szewc podzielił się z nią wspomnieniem o tym, jak całe wyposażenie Synagogi zostało w czasie wojny wyrzucone na ulicę, a lokalne dzieci bawiły się rozwijając znalezione zwoje. On sam postanowił zabrać do domu fragment pergaminowego zwoju i spróbować wykrawać niego wkładki/wzorniki do butów.
Wychowana w Tykocinie Maria Markiewicz dzieli się opowieścią o przekazanych przez nią do muzeum przedmiotach, a także jej doświadczeniu dorastania w Tykocinie w zrealizowanym przez POLIN filmie „Pustki” (premiera 16 lipca 2024).
Marta Frączkiewicz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 11 cm, szerokość: 10.2 cm
Rodzaj obiektu
varia
Technika
pismo odręczne, cięcie
Tworzywo / materiał
pergamin, tusz, ołówek
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1947-05-28
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna