Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Emalie europejskie
Prostokątna plakieta przedstawia scenę rodzajową z puttami zajętymi winobraniem i ubijaniem winogron w kadzi. Dwójka chłopców po prawej stronie zbliża się, niosąc nad głową misy ze ściętymi kiściami owoców. Puttom towarzyszy rogaty kozioł z przewiązką na szyi. Obok niego na ziemi stoi wypełniony wiklinowy kosz, przykryty liśćmi. Widoczna wokół kadzi piątka pozostałych kupidynów jest zajęta uzupełnianiem zasobu oraz ubijaniem zgromadzonych gron. Jedno putto właśnie wychodzi z beczki przy pomocy mocarnego przyjaciela w zielonym wieńcu laurowym na głowie, inne zbliża się, aby wyrzucić owoce z kosza targanego na plecach. Przed zbiornikiem leży na ziemi prostopadłościenny kamień ułatwiający wejście i wyjście.
W nieznanych okolicznościach plakieta została umocowana na drewnianym klocku, zapewne aby zapewnić jej łatwą ekspozycję.
Wg szczątkowych informacji źródłowych należy przypuszczać, że kolekcja emalii limuzyjskich w Wilanowie tworzona była zapewne przez Aleksandra Potockiego.
Plakieta była pokazywana warszawskiej publiczności podczas Wystawy starożytności i przedmiotów sztuki w 1856 r. w pałacu hr. Augustostwa Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 (dziś: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego). Opisano ją w katalogu tej wystawy pod pozycją 792.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 7,2 cm, szerokość: 11,2 cm
Rodzaj obiektu
plakieta
Technika
emalia
Tworzywo / materiał
miedź
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna