Forma piernikarska
XVIII wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Etnografia (Zamek w Kwidzynie)
Wytwórca pierników, czyli piernikarz jest zawodem znanym od średniowiecza. W Kwidzynie ostatni przedstawiciel tej specjalizacji jest wzmiankowany jeszcze po I wojnie światowej, a więc tradycja piernikarska jest bardzo długa. Choć dziś pierniki kojarzą nam się niemal wyłącznie z Toruniem, to warto pamiętać, że jeszcze przed II wojną światową działały mniejsze ośrodki produkujące pierniki na potrzeby rynku lokalnego. Takim miejscem był właśnie Kwidzyn. Tu przez ok. 40 lat działała Piernikarnia Klaffta.
Zamek w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach wiele zabytków pochodzących z Muzeum Regionalnego Prus Zachodnich w Kwidzynie (Heimatmuseum Westpreussen in Marienwerder). Placówka ta funkcjonowała w mieście w latach 1925-1945. Kierował nią Waldemar Heym, którego zamiłowania archeologiczno-etnograficzne w znacznym stopniu wpłynęły na charakter gromadzonych zbiorów. Forma została przekazana w darze przez piekarza Grandta z Kwidzyna, 10 czerwca 1925 roku. Dawny numer inwentarzowy to W. Pr. 177.
To dwustronna forma piernikarska, która z jednej strony ma przedstawienie herbu Torunia a z drugiej strony tzw. katarzynkę, czyli ciastko złożone z sześciu połączonych ze sobą kółek. Często przyjmowały formę wirującą. Jest to chyba jeden z najstarszych wzorów stosowanych w snycerce różnych elementów drewnianych. Nad katarzynką wyryta cyfra 1. Z kolei herb Torunia to jedna z najbardziej popularnych form piernikarskich. Brama z aniołem znajdującym się tuż nad nią stała się dzięki piernikarstwu chyba jednym z najbardziej rozpoznawanych herbów miast. Ponieważ toruńskie pierniki były znane ze swojej wysokiej jakości, to nie powinno dziwić, że formę powielano w innych miejskich ośrodkach.
Joanna Jezierska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 15 cm , szerokość: 9 cm
Rodzaj obiektu
forma piernikarska
Technika
płaskorzeźba wklęsła
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XVIII wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
XIX wiek
Muzeum Zamkowe w Malborku
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna