List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki rodzin Justmanów i Włodawerów
Koperta od listu do Pauliny Włodawer, z pieczęcią radziecką pośrodku strony z adresami odbiorców: ,,13 2 41". Adres zapisany w językach rosyjskim (po lewej) i polskim (po prawej). W miejscu przeznaczonym na dane adresata – innym charakterem pisma: "Łowicz/ Bialer/ Zduńska 32" (nazwa ulicy niepewna, trudno czytelna); poniżej przyklejony pasek z nadrukiem: ,,Geprüft" (sprawdzone) i "gapą" obok, z napisem dookoła: ,,Oberkommando der Wehrmacht", pasek podbity dwoma pieczęciami z ,,gapami". Nad nazwiskiem adresata po lewej widoczny fragment pieczątki: POLEC[ONY], pośrodku tej części koperty nr pieczątką – najpewniej pocztowy – 582185.
To jedyna koperta zachowana w archiwum Włodawerów – inne listy zachowały się bez kopert; w tym wypadku brak samego listu. Można domniemywać, że jest to koperta, w której przesłany został list od pozostałej w okupowanej Polsce części rodziny Bialerów, którą Włodawerowie znali z Warszawy (i z którą mieli kontakt podczas swojego pobytu w Łucku – zwłaszcza z Emmą Bialer – gdy przebywali w Łucku po ucieczce z Warszawy, a kontakt korespondencyjny – także po deportacji Włodawerów do Asino; z krewnym Bialerów, Pawłem Żelechowskim, kuzynem Emmy i Tutka Bialerów, Włodawerowie uciekli z Warszawy w 1939 r.).
List z tej koperty mógł był przez Włodawerów zostać przekazany w ZSRR lub w Polsce po wojnie Emmie Bialer (Bogusławskiej).
PK
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
pieczęć, druk, rękopis
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1944
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1941-06-22
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna