List do Felicji Blumental
1940
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wśród osobistych pamiątek urodzonej w Warszawie Felicji Blumental (1908–1991), światowej sławy pianistki i klawesynistki, przechowywanych w zbiorach muzeum POLIN, znajdują się zdjęcia dokumentujące jej bogatą i długą karierę, rodzinne listy, legitymacje szkolne i studenckie, a nawet szkolne zeszyty. A także „Pamiętnik z mego najsmutniejszego okresu młodości”, dziennik z lat 1931–1932 pisany w długich miesiącach rozstania z narzeczonym, późniejszym mężem, Markusem Miznem (1908–1994).
W warszawskim Konserwatorium Muzycznym Felicja Blumental studiowała kompozycję u Karola Szymanowskiego oraz grę na fortepianie pod kierunkiem Józefa Goldberga, Zbigniewa Drzewieckiego i Józefa Turczyńskiego. W 1937 r. wzięła udział w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, największym wydarzeniu muzycznym w Polsce i jednym z ważniejszych konkursów muzycznych na świecie. Przed wybuchem II wojny światowej Felicja mieszkała z mężem we Francji w Nicei, po wybuchu wojny zamieszkała z rodzicami w Luksemburgu. W 1940 r. wraz z córką Aneczką (Anette Celine) wyjechała do Brazylii, gdzie przebywał już Markus Mizne. W 1954 r. małżonkowie powrócili do Europy, mieszkali we Włoszech, potem w Londynie.
Pianistka dużo koncertowała, ważni kompozytorzy XX w. tworzyli dla niej utwory. Heitor Villa-Lobos dedykował jej V Koncert fortepianowy, a Krzysztof Penderecki „Partitę na klawesyn i orkiestrę kameralną”. Witold Lutosławski specjalnie dla Felicji Blumental rozpisał na orkiestrę i fortepian swoje „Wariacje na temat Paganiniego”, pierwszy raz wykonane przez pianistkę w 1978 r. z Florida Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Briana Priestmanna. Również dorobek fonograficzny Felicji Blumental jest bardzo bogaty.
Zmarła w 1991 r. w Tel Awiwie, w czasie tournée.
W roku 1999 Muzeum Sztuki w Tel Awiwie (Tel Aviv Museum of Art) nazwało swój doroczny międzynarodowy festiwal muzyczny imieniem Felicji Blumental.
Więcej o Felicji Blumental czytaj na portalu Culture.pl (https://culture.pl/pl/tworca/felicja-blumental, dostęp 8.08.2021).
Renata Piątkowska
Znaleziono 29 obiektów
XVIII-XIX w.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
1898
Muzeum Narodowe w Szczecinie
lata 70. XVIII
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna