Portret Adama Czerniakowa (do planszy komiksowej ,,Dziennik Czerniakowa'')
2016
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Fanny Vaucher, szwajcarska artystka (studiowała literaturę na Uniwersytecie w Lozannie i ilustrację/komiks w l’Ecole des Arts AppliqueLs w Genewie) mieszkała w Warszawie przez kilka lat od 2012 r. Prowadziła blog ,,Polskie pigułki / Pilules Polonaises'' (https://pilulespolonaises.blogspot.com/), po to - jak dowcipnie pisała potem we wstępie do wydanego na podstawie tego materiału albumu (2013) - by ,,oswoić się z nowym środowiskiem. Ale nie nazwałabym tego terapią, raczej potrzebą zrozumienia, zbudowania więzi emocjonalnej z miejscem, próbą zakorzenienia się i polubienia swojego nowego otoczenia. Przyjechanie do Warszawy jest trochę czymś innym niż na przykład przybycie do San Francisco, bo Warszawa wymaga czasu i cierpliwości i determinacji w odkrywaniu wszystkiego krok po kroku. Po prostu trzeba chcieć się z nią zmierzyć, a nie biernie oczekiwać, że jej piękno rzuci na na kolana”. Jedną z warstw miasta, którą odkrywała, była jego żydowska historia.
Album, życzliwie przyjęty (zob. np. recenzję https://kulturaliberalna.pl/2014/01/21/polskie-pigulki-fanny-vaucher/), doczekał się kontynuacji na podstawie parakomiksowych zapisków z bloga. https://culture.pl/pl/dzielo/fanny-vaucher-pilules-polonaises-2
Kiedy Vaucher powróciła do Szwajcarii, została zaproszona do stworzenia warstwy ilustracyjnej przewodnika ,,Varsovie métropole: histoire d'une capitale, 1862 à nos jours" (Warszawa. Historia pewnej stolicy, od 1862 do dziś) Matthieu Gillaberta, książki wydanej przez Éditions Noir sur Blanc.
Oryginalne prace w zbiorach Muzeum POLIN pochodzą z obu tych projektów.
Znaleziono 6 obiektów
między 1630 — 1650
Muzeum Narodowe w Lublinie
9600 p.n.e. — 5400 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1932 — 1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna