Pływalnia
dokumentacja filmowa
2003
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie synagog z projektu Wojciecha Wilczyka „Niewinne oko nie istnieje”
Fotografia przedstawia budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, do czasów II wojny światowej synagogę.
Synagoga została wzniesiona około 1904 r. Był to budynek orientowany (czyli zwrócony w stronę Jerozolimy), murowany, na planie kwadratu, z łącznikiem do rozebranej po wojnie szkoły talmudycznej. Wnętrze ma tzw. układ wzdłużny – z główną salą modlitewną, z bimą (podwyższeniem do czytania Tory) i aron ha-kodesz (szafą na zwoje Tory) w części południowo-wschodniej oraz wejściem, przedsionkiem i znajdującym się nad nim babińcem (pomieszczeniem dla kobiet) w części północno-zachodniej. Oświetlenie sali głównej zapewniały wysokie, prostokątne okna zamknięte półkoliście (zob. artykuł o synagogach: https://sztetl.org.pl/pl/slownik/synagoga).
Podczas II wojny światowej Niemcy wykorzystywali synagogę jako stajnię i magazyn. Po 1945 r. użytkownikiem dawnej synagogi była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, odbywały się w niej zebrania i uroczystości publiczne. Około 1960 r. władze miasta zaadaptowały budynek na dom kultury. W trakcie prac obiekt rozbudowano w kierunku północnym i usunięto część ścian działowych. W sali głównej urządzono podwyższoną scenę, nad którą podniesiono strop.
Obecnie w budynku działają Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim i Niepaństwowa Szkoła Muzyczna. W latach 1987–1997 mieściło się w nim także Społeczne Muzeum Regionalne w Sokołowie Małopolskim.
Fotografia została wykonana przez Wojciecha Wilczyka w 2007 r.
Artykuł o synagodze w Sokołowie Małopolskim: https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/s/159-sokolow-malopolski/112-synagogi-domy-modlitwy-i-inne/88770-synagoga-w-sokolowie-malopolskim-ul-kazimierza-wielkiego.
Krzysztof Bielawski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 70 cm, szerokość: 70 cm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia barwna
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
2003
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2003
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2003
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna