Przęślica
1890 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tkactwo ludowe
Kołowrotek jest urządzeniem mechanicznym, które zastąpiło wrzeciono w wytwarzaniu przędzy z włókien, zarówno zwierzęcych (wełna) jak i łykowych (len i konopie). Długa tradycja przędzenia na kołowrotkach swój początek ma w Azji. W Indiach i Chinach używano ich od około III wieku, w krajach arabskich od wieku VIII, w Europie Zachodniej – od XIII. Na ziemiach polskich, na szeroką skalę, pojawiły się około połowy XVI wieku.
Początkowo napędzane ręcznie, z czasem zaopatrzono kołowrotki w napęd nożny, dzięki czemu proces przędzenia stał się szybszy. Do snucia nici mogły być bowiem wykorzystywane obie ręce. Biorąc pod uwagę położenie względem siebie wrzeciona i koła napędowego kołowrotki można podzielić na dwa typy: pionowe i poziome. Konstrukcja urządzenia w ramach każdego z typów może się między sobą różnić. Prezentowany XIX-wieczny kołowrotek jest przykładem typu poziomego z napędem nożnym. Bardzo bogate zdobienia świadczą o dużym kunszcie rzemieślnika, który go wykonał. Mogą wskazywać również, że był przeznaczony na prezent. Do czasów współczesnych kołowrotek zachował się bez zespołu wrzeciona.
Przędzenie było zajęciem typowo kobiecym. Tej wymagającej wprawy i doświadczenia umiejętności, dawniej powszechnie uczono panny przygotowujące się do roli gospodyń. Kobiety przędły zarówno na użytek własny jak i w ramach pracy zarobkowej. Na wsiach, w okresie jesienno-zimowym, często spotykały się w jednej z chałup, by wspólnie pracować. Przędzenie, któremu towarzyszył charakterystyczny, rytmiczny furkot kołowrotków, umilały sobie rozmowami i śpiewem.
Rozwój przemysłu tekstylnego sprawił, że kołowrotki wyszły z powszechnego użycia, nigdy jednak całkowicie nie zanikły. Współcześnie znajdują zastosowanie w tkactwie ludowym i artystycznym. Przędzenie na kołowrotku stało się również hobby.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 52.6 cm, szerokość: 38.5 cm
Rodzaj obiektu
kołowrotek
Technika
techniki stolarskie, toczenie (obróbka wiórowa), techniki snycerskie
Tworzywo / materiał
drewno, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1890 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945 — 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1851 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna