Pejzaż
1920
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Polskie malarstwo pejzażowe (XIX – 1. połowa XX wieku)
Malarstwo Czesława Tańskiego to przykład długiego trwania tradycji symbolistycznej w malarstwie polskim. Jego Pejzaż (Pejzaż z wodą i drzewami) ukazuje krajobraz kształtowany syntetycznymi, wyraźnymi formami plastycznymi i zgaszonym światłem zapadającego mroku. Artysta ukazuje istotę form naturalnych – sylwetowe kształty drzew równomiernie odbijają się w tafli wody. Posługując się ciemną kolorystyką brązów, szlachetnych blików żółcieni i złotawych odblasków, kontynuował paletę szkoły monachijskiej i tradycji pracowni Wojciecha Gersona. Romantyczna aura przejawia się w nastrojowym komponowaniu krajobrazu, z jednoczesnym zamiarem unowocześniania wzorów swobodnie, impresyjnie kształtowanym układem drzew i energicznie zaznaczoną partią nieba.
Obraz prawdopodobnie przestawia okolice Puszczy Mariańskiej nieopodal Skierniewic, w której artysta osiadł i która była tematem jego studiów pejzażowych, eksponując walory miejsca w różnych porach dnia, stając się także motywem wyrażania malarskiej ekspresji.
To samotne obcowanie z naturą miało w życiu Tańskiego także inny wymiar – był wybitnym konstruktorem maszyn awiacyjnych, najpierw szybowców, później śmigłowców. Był w Polsce pionierem lotnictwa. Samodzielnie oblatywał stworzony przez siebie szybowiec „Lotnia”. Dwie pasje – malarską i konstruktorską – łączył w obcowaniu z potęgą natury
Inne nazwy
Pejzaż z wodą i drzewami
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 34.5 cm, szerokość: 49.5 cm
cały obiekt - w ramie: wysokość: 47 cm, szerokość: 62 cm
Rodzaj obiektu
malarstwo, obraz
Technika
technika olejna
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status