Figurka aktora
4. ćwierć XVIII wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Ceramika
Talerz z serwisu obiadowego we wzór liści winorośli
Talerz wchodzi w skład serwisu obiadowego wykonanego w manufakturze porcelany w Wiedniu. Wytwórnia ta powstała w 1718 r. jako druga w Europie, po Miśni , manufaktura porcelany, działała do 1864 r. Serwisy obiadowe, śniadaniowe, do herbaty, kawy i czekolady stanowiły zasadniczą część produkcji wiedeńskiej wytwórni, zwłaszcza od 4 ćw. XVIII w.
Serwis obiadowy, którego część została zakupiona przez muzeum w Łańcucie powstał w okresie kiedy manufakturą wiedeńską kierował Mathias Niedermayer (1805r. – 1827r.). Zakupiona część serwisu składa się z dziewiętnastu sztuk: sześciu talerzy półgłębokich, wazki, dwóch salaterek okrągłych, dwóch salaterek okrągłych z pokrywami, dwóch salaterek kwadratowych, salaterki łódkowatej, dwóch półmisków owalnych, miski okrągłej, dwóch naczyń - wkładów. Jest to serwis w stylu klasycystycznym. Zdobiony jest szlakiem z jasno i ciemnozielonych liści winorośli rozjaśnionych żółcią oraz rzutem takich pojedynczych liści.
Powyższy talerz jest półgłęboki, zdobiony na kołnierzu szlakiem liści winorośli, a na lustrze rzutem pojedynczych liści i ich gałązką w centrum. Wręb i brzeg talerza lamuje złoty pasek.
Barbara Trojnar
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
ceramika
Technika
farby naszkliwne
Tworzywo / materiał
porcelana
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XVIII wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
2. połowa XVIII wieku
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna