Talerz
1815 — 1820
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pamiątki związane z powstaniem listopadowym i styczniowym na Lubelszczyźnie
Okres I wojny światowej paradoksalnie przyniósł Polakom więcej swobody niż czas zaborów, zwłaszcza na terenach okupowanych przez Rosjan. W 1915 roku wojska rosyjskie wycofały się z ziem polskich, a wkroczyli Austriacy. Zaowocowało to niespotykaną do tej pory swobodą w życiu społecznym i kulturalnym wielu miast, także Lublina. Mimo że odzyskanie niepodległości przypada na 1918 rok, to datą, od kiedy możliwe było choćby świętowanie uroczystości narodowych, był rok 1915. Przygotowywano się wówczas do uroczystych obchodów rocznicy powstania listopadowego i styczniowego, w drugim przypadku z udziałem weteranów 1863 roku.
Znaczne złagodzenie cenzury umożliwiło drukowanie okolicznościowych plakatów i ulotek, które wieszane na płotach i słupach informowały o obchodach uroczystości. Takie plakaty o treściach patriotycznych były bardzo potrzebne. Umacniały tożsamość, edukowały i jednoczyły Polaków.
Druki z motywami patriotycznymi powstawały przez cały okres zaborów. Ukazywały one w sposób dosłowny lub symboliczny losy Polski – Ojczyzny jako ukrzyżowanej kobiety. Innym popularnym wizerunkiem był biały orzeł, który broni swego gniazda przed trzema czarnymi krukami, symbolizującymi trzy zaborcze mocarstwa. Wiele prac było autorstwa anonimowych artystów.
Oprócz druków ulotnych wykonano metalową odznakę w formie owalnego medalionu z napisem, wieńczoną figurą orła z rozpostartymi skrzydłami.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 40 cm, szerokość: 29 cm
Rodzaj obiektu
ulotka
Technika
druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1815 — 1820
Muzeum Narodowe w Lublinie
1916
Muzeum Narodowe w Lublinie
1668
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna