Talerz z widokiem kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie
1860 — 1864
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Szczecińskie suweniry
Pod koniec XIX wieku, gdy rozwój lokalnego ruchu turystycznego przyspieszył i zaczęła krystalizować się kultura masowa, coraz modniejsze stały się suweniry z podróży, cieszące oko nabywcy i przypominające o interesujących wyjazdach krajowych, czy też zagranicznych. Przedmioty takie raczej w pojedynczych przypadkach posiadały wysoki walor artystyczny, zdecydowaną większość produkowano systemem manufakturowym.
Do dziś klasycznymi pamiątkami z podróży są porcelanowe popielniczki z nadrukiem. Przez wiele lat nie traciły na popularności, zmieniała się jednak ich forma oraz styl przedstawień lub dekoracji. Tego rodzaju suweniry sprzedawane były także w dawnym Szczecinie. Wówczas wraz z nabywającymi je turystami wyjeżdżały z miasta, dziś pokryte patyną czasu, choć nadal w dobrym stanie, trafiają do zbiorów Muzeum Historii Szczecina przekazywane w darze przez aktualnych właścicieli. Przykładem takiej historii jest prezentowana popielniczka przedstawiająca Martktplatz (obecnie Plac Tobrucki) wraz ze słynną szczecińską fontanną autorstwa Ludwika Manzla (1858–1936), ukazującą mityczną boginię Sedinę na łodzi, z masztem żaglowym wspartym na barku, w towarzystwie boga handlu Merkurego, nimf oraz morskich potworów. Imię wymyślonej w XIX wieku boginki, personifikującej morski i handlowy charakter Szczecina, miało pochodzić od Sidinów – germańskiego plemienia z czasów starożytnych, które wedle późniejszych przekazów kronikarskich miało być założycielem grodu nad Odrą. Fontanna 14-metrowej wysokości szybko stała się symbolem miasta i jego wizytówką, chętnie umieszczaną na znakach towarowych lokalnych przedsiębiorstw, ale również pamiątkach turystycznych.
Wielkość wgłębień w prezentowanym egzemplarzu sugeruje, że popielniczka mogła być używana nie tylko do papierosów, ale i cygaretek oraz cygar.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 3.5 cm, szerokość: 15 cm
Rodzaj obiektu
popielniczka, akcesoria do przyjmowania używek, pamiątka
Technika
wyciskanie w formie, szkliwienie, wyrób fabryczny
Tworzywo / materiał
porcelana
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1860 — 1864
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1908 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna