Nożyce do strzyżenia owiec
1851 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tkactwo ludowe
Wełna pozyskiwana z sierści zwierząt, często owiec, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym i higroskopijnym, jest dobrym materiałem włókienniczym, używanym przez ludzi już od wieków. Żeby mogła być wykorzystana jako surowiec tekstylny, musi być poddana odpowiedniej obróbce. Po strzyżeniu, które tradycyjne odbywało się z użyciem specjalnych, sprężynujących nożyc kabłąkowych wełnę bardzo często prano. Niekiedy jednak z tego rezygnowano lub myto owcę jeszcze przed strzyżeniem. Wypraną wełnę suszono, a następnie rozczesywano. Tę ostatnią czynność wykonywano po prostu palcami – stąd dawna nazwa runo oznaczająca rzecz rwaną, z użyciem specjalnych grzebieni lub, z czasem, za pomocą szczotek gręplarskich – grępli.
Etnograf, Kazimierz Moszyński, opisuje szczotki gręplarskie jako „rodzaj parzystego zgrzebła z nabitymi w skórę licznymi żelaznymi haczykami”. Gręple miały prostokątny kształt i były wyposażone w proste uchwyty. Podczas pracy na jedną ze szczotek nakładano wełnę, a drugą ją rozczesywano. Dzięki temu, że były one większe i gęstsze od grzebieni, praca na nich była wydajniejsza. Rozczesaną wełnę przędło się, następnie zaś farbowano z użyciem barwników naturalnych, a od pierwszej połowy XIX w. także fabrycznych.
Prezentowana szczotka gręplarska ma typowy, prostokątny kształt. Pochodzi z terenu Pomorza Zachodniego, z drugiej połowy XIX w. Do zbiorów muzealnych trafiła, jako dar od osoby prywatnej w latach 70. XX wieku.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: szerokość: 20.3 cm
Technika
techniki stolarskie
Tworzywo / materiał
drewno, skóra, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1851 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1890 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1945 — 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna