1/24 talara (grosz)
1666
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Monety pomorskie
Kwartniki pojawiły się na Pomorzu Zachodnim na początku XV wieku. Były to jednostki średniego rzędu o wartości 4 małych denarów (Vinkenaugen), bite ze srebra niskiej próby 275/1000. Producentami tych monet, oprócz Szczecina, były miasta gospodarczo z nim związane – Pyrzyce, Gartz nad Odrą, Stargard i Goleniów. W obrocie kwartniki nie odegrały większej roli, stały się lokalną monetą zdawkową we wschodniej części Pomorza. Pod względem treści powtarzano na nich wyobrażenia z denarów, otoczone w przypadku Szczecina, Pyrzyc i Gartz dookolną legendą z nazwą miasta. Brak dat rocznych utrudnia datację kwartników, która w całości oparta jest na skarbach. Pomimo, że znanych jest wiele ich typów, to chronologii bezwzględnej nie sposób ustalić.
Zgodnie z przywilejem menniczym z 1345 roku, miasto musiało przestrzegać książęcej stopy i używać znaku książęcego na swych monetach, dlatego na prezentowanym kwartniku obok znaku miasta znajduje się znak książęcy.
Losy późnośredniowiecznego mennictwa Szczecina związane są z polityką głównych miast północnoniemieckich, które tworzyły związki mennicze i wprowadzały do obiegu nowe, grubsze jednostki monetarne. Za ich przykładem w 1408 roku samorząd miejski Szczecina wypuścił na lokalny rynek kwartniki. Szczecin korzystał z prawa menniczego prawie półtora wieku, a licznie znajdywane monety z wizerunkiem ukoronowanej głowy gryfa, potwierdzają znaczący udział samorządu w emisji monet na Pomorzu Zachodnim w XV wieku.
Genowefa Horoszko
Inne nazwy
Vierchen (Quadrini)
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
kwartnik
Technika
bicie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1666
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1707
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1792
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna