List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Kompozycja Erwina Langa jest portretem chińskiego uczonego siedzącego przy stole. Stary człowiek o twarzy pokrytej bruzdami akcentującymi wschodnie rysy jest skupiony na leżącej przed nim karcie papieru. Jedną dłonią ostrożnie przytrzymuje kartę, palcem wskazującym drugiej zaznacza jakieś ważne miejsce. Uczony ubrany jest w gruby ciemny kaftan lub płaszcz i okrągłą, płaską czapeczkę. Jego długa broda spływa na piersi, pod nosem zwisają nieprzycinane wąsy.
Grafika została wykonana w 1922 roku techniką drzeworytu langowego (z klocka ciętego wzdłuż słojów) i odbita na czerpanym papierze żeberkowym. Wydało ją Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst (Stowarzyszenie Sztuk Graficznych) w Wiedniu, w tece rocznej publikacji artystycznych (Jahresmappe) za rok 1922.
Erwin Lang urodził się w 1886 roku w Wiedniu. Kształcił się w Kunstgewerbeschule (Szkole Rzemiosł Artystycznych) w Wiedniu. Był uczniem przedstawicieli wiedeńskiej secesji – Alfreda Rollera, Carla Ottona Czeschki i Ericha Malliny. Lang pracował jako malarz, grafik i scenograf. Uznanie zyskał już na początku kariery artystycznej dzięki plakatom i scenografii projektowanym w Wiedniu i Berlinie. W 1908 roku, w Sali Wystawienniczej w Wiedniu, odbyła się pierwsza wystawa jego rysunków i drzeworytów. W 1911 roku wraz z przedstawicielami ekspresjonizmu Oskarem Kokoschką i Egonem Schiele’m brał udział w wystawie malarstwa w salach związku Hagebund w Wiedniu. Za swą twórczość został wyróżniony w 1914 roku srebrnym medalem państwowym. W czasie pierwszej wojny światowej był żołnierzem frontowym oraz jeńcem rosyjskiego obozu. Ucieczka z obozu przez Chiny zapewne dostarczyła mu artystycznych inspiracji i zaowocowała wykonaniem omawianej tu kompozycji. Od 1920 roku Lang kontynuował pracę twórczą jako scenograf. Należał do związków artystycznych – Secesji Wiedeńskiej i Hagebundu (w latach 1925–1938), co umożliwiało mu bliskie, twórcze kontakty z przedstawicielami kierunków klasycznego modernizmu.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 446 mm, szerokość: 555 mm
odcisk: wysokość: 240 mm, szerokość: 301 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
drzeworyt langowy
Tworzywo / materiał
papier czerpany żeberkowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1890
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna