![MPOLIN-M1349 Emblemat w kształcie owalnym przedstawiający mężczyznę stojącego wśród macew na cmentarzu żydowskim. Postać mężczyzny znajduję się w prawym punkcie emblematu, a inskrypcja w języku jidysz z datą 1918 po lewej stronie. Jeden z wyrazów nieczytelny, drugi: לעמבערג (pol. Lwów). Jedna z rąk mężczyzny skierowana jest w kierunku jednej z macew, która wyróżnia się swoją wysokością na tle innych (jest najwyższa). W jej górnej części widnieje inskrypcja w języku hebrajskim: פנ (pol. tu spoczywa). W tylnej części widoczne odbicie awersu.](/brepo/panel_repo/2023/03/24/j0wy4o/contain-360-1000-max-mpolin-m1349-001.jpg)
Emblemat
2. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Fotografie ze zbiorów Haliny z d. Baruch Kamińskiej (Mamelokowej)
Fotografia nagrobka, na którym widnieje nazwisko Józefa Kurkowskiego; na nagrobku napis: ŚP | JÓZEF KURKOWSKI | MAGISTER CHEMII | ZM. DN. 24 IV 1946 R. | PRZEŻYWSZY LAT 37 [...]. Nie wiemy, co łączyło go z Haliną z Baruchów lub jej krewnymi czy mężem.
Zapewne, skoro był chemikiem, ponadto urodzonym w 1909 lub 1910 r., nie był to przedwojenny prokurator Sądu Okręgowego w Warszawie (autor np. ,,Zarysu praktycznego prawa i postepowania karnego do użytku Policji Państwowej” z 1930 r.; zob. zob. także obwieszczenie dotyczące wyroku sądu; dostęp 29.07.2021).
Na rewersie pieczątka zakładu wywołującego zdjęcie, także numery robocze zakładu (?).
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
2. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1924
Muzeum Narodowe w Lublinie
non ante 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna