Fotografia grobu Józefa Kurkowskiego
non ante 1946
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Róża Halina z d. Baruch nazywana była w rodzinie Ziutą. Urodziła się w 1895 r. jako najstarsze dziecko Diany z d. Wolfson (Wolffsohn; ur. 1874, zm. śmiercią naturalną podczas II wojny światowej) i Tadeusza (Dawida) Baruchów (1868–1918). Jej siostrą była o dwa lata młodsza Maria Baruch, bratem – o osiem lat młodszy Kazimierz. Do początku dwudziestolecia międzywojennego, a więc do czasu małżeństwa, związana była z Pabianicami i Łodzią. Po ślubie z Józefem Mamelokiem przeniosła się do Zawiercia, gdzie mąż zasiadał w zarządach spółek przemysłowych.
Gdy wybuchła wojna, Mamelokowie przyjechali do Warszawy. Po krótkim pobycie u brata i jego rodziny – Barlińskich (w latach dwudziestych Kazimierz zmienił nazwisko, podobnie jak matka; ojciec zmarł w 1918 r.), Halina i Józef Mamelokowie pojechali do Hrubieszowa, wówczas już na pewno posługiwali się nazwiskiem: Kamińscy. Na Lubelszczyźnie przeżyli wojnę, po niej przenieśli się w okolice Warszawy.
Ich córka, Magdalena Sokołowska, również przeżyła wojnę (poza Polską); była lekarką i socjolożką, zmarła w 1989 r.
Pod koniec życia, na przełomie lat 80. i 90., Halina Kamińska ofiarowała dużą część rodzinnych zdjęć, które zdołała ocalić, swojej bratanicy Agnieszce z d. Barlińskiej Wróblewskiej. Część z nich opisała na odwrocie, opisy stanowiły cenne wskazówki przy opracowaniu tej niezwykłej kolekcji, którą Agnieszka Wróblewska podarowała Muzeum POLIN. Wielu osób na zdjęciach nie udało się jednak niestety zidentyfikować, ale nazwiska równie wielu znamy lub dookreślone zostały z różnych kontekstów historycznych. Są wśród nich wybitne postaci Łodzi (Baruchowie, Maybaumowie/Marzyńscy), Częstochowy (Grossmanowie) i Warszawy – przemysłowcy, prawnicy, publicyści, lekarki, medycy, zasłużeni społecznicy i społeczniczki.
Uwagi dotyczące układu jednostek w zespole
Pierwszych 40 fotografii to wizerunki członków rodziny Wolffsohnów (Wolfsonów) i Baruchów, wiele z nich to zdjęcia Haliny z d. Baruch – do okresu dwudziestolecia międzywojennego, na początku którego wyszła za mąż za Józefa Mameloka. Kolejne fotografie (z numerami MPOLIN-A25.1.41–58) to fotografie pamiątkowe Józefa Mameloka, związane z jego życiem zawodowym (funkcje kierownicze w Zawierciu) i zdjęcia członków jego bliższej i dalszej rodziny. Kolejne (59–65) to fotografie związane z etapem dziecięcym córki Mameloków Magdaleny i okresem małżeństwa Mameloków. Kolejne (66–69) to dwie fotografie brata Haliny, Kazimierza Barucha/Barlińskiego, 1 zdjęcie jego żony Bolesławy Barlińskiej z okresu II wojny światowej oraz 1 zdjęcie siostry Haliny i Kazimierza, Marii, z okresu najpewniej II wojny światowej. Kolejna część zdjęć to fotografie ich matki, Diany Baruch z okresu głównie drugiej połowy lat 20. i lat 30. XX w. (70–76) – na części z nich przedstawiona ze swoją siostrą, Ewą Koralową. Następnymi zdjęciami są podobizny członków rodziny Cohnów i Grossmanów oraz Maybaumów/Marzyńskich (77–96; fotografia z nrem MPOLIN-A25.1.77 to wspólne zdjęcie Grossmanów i Ewy Koralowej) – fotografie rodziny Eweliny z d. Cohn Grossmanów, w szczególności jej córki Stefanii z d. Grossman Maybaum (Marzyńskiej), także jej syna Stanisława Marzyńskiego. Ostatnich kilkanaście zdjęć w kolekcji to wizerunki niezidentyfikowanych osób lub rozpoznanych tylko z nazwiska, ale o których nie dysponujemy żadnymi informacjami.
Przemysław Kaniecki
Znaleziono 115 obiektów
1652-1669
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
około 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ca 1910
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna