Łyżeczka deserowa
około 1895 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego
Tace używane są zazwyczaj do podawania potraw lub przenoszenia pustych naczyń. Niekiedy jednak ich bardziej ozdobne wersje wykorzystuje się do serwowania deserów i owoców. Pełnią wówczas funkcję patery, choć pozbawione są podstawy, która wynosi płaski talerz lub misę ponad powierzchnię stołu. Obie formy naczyń są niezastąpione podczas wystawnych przyjęć i rodzinnych spotkań. Wykonane z metali szlachetnych nie tylko stanowią dodatkową dekorację stołu, ale przy bezpośrednim kontakcie z żywnością nie szkodzą użytkownikom.
Posiadanie tego typu, bogato zdobionej i wykonanej z najlepszych kruszców, elementów zastawy świadczyło nie tylko o zamożności, ale również o wysmakowanym guście jej posiadacza. W 2. połowie XIX wieku nastąpił rozwój gospodarczy, który wpłynął między innymi na bogacenie się mieszczaństwa. Wzrósł popyt na produkty luksusowe, będące widomym znakiem statusu majątkowego. Ten trend zaobserwować można było i w Szczecinie, gdzie obok salonów z konfekcją damską i męską czy sklepów z produktami kolonialnymi, wzrosła także liczba salonów jubilerskich.
Srebrna, okrągła taca z roślinnym ornamentem wokół krawędzi, mogąca pełnić także funkcję patery, pochodzi z przedwojennego sklepu jubilerskiego Wilhelma Schellmanna (18..-1926), mieszczącego się w nieistniejącej dziś kamienicy przy Kohlmarkt 9 na Starym Mieście w Szczecinie. Był to tzw. Targ Węglowy usytuowany między obecną ulicą Mariacką i Farną, na którym dawniej handlowano węglem drzewnym. Jubiler wykonywał biżuterię ze złota, ale także ozdobne naczynia w srebrze. Prezentowany egzemplarz został podarowany muzeum przez potomków Schellmanna w 2006 roku.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 39.5 cm, szerokość: 36.5 cm
Rodzaj obiektu
taca
Technika
gięcie, szlifowanie, techniki metaloplastyczne
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
dar
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1895 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1930
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1770 — 1780
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna