Cytra klawiszowa (autoharp)
1920 — 1930
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Instrumenty muzyczne
Cytra jest instrumentem muzycznym z grupy chordofonów czyli instrumentów strunowych. Jej krewną jest starogrecka kitara, na której według mitologii mistrzowsko grał Apollo i która była atrybutem Erato, muzy poezji miłosnej. W symbolice chrześcijańskiej cytra symbolizowała naturę ludzką i ciało. Łączono ją często z harfą, która uważana była za symbol duszy.
Cytry posiadają płaskie, często trapezowate, pudła rezonansowe. Dźwięk wydobywany jest poprzez wprowadzenie w drganie napiętych między dwoma krańcami korpusu strun. Tradycyjnie grano na nich siedząc z instrumentem płasko położonym przed sobą na stole. Żeby zapobiec poruszaniu się cytry w czasie gry, z tyłu korpusu, mają przymocowanie niewielkie nóżki.
Współczesne cytry zazwyczaj nie posiadają zdobień, ale dawniej często były pięknie dekorowane malunkami lub inkrustowane masą perłową.
Istnieje wiele rodzajów cytr, podstawowymi są: cytra koncertowa, akordowa i klawiszowa (autoharp). Były często używane w muzyce ludowej w wielu miejscach na świecie. Największą popularnością cieszyły się w wieku XIX, dziś grywa się na nich rzadko.
Prezentowana cytra pochodzi z pierwszej połowy XX w. Zakład w którym powstała nie jest znany. Instrument dekorowany jest kalkomanią przedstawiającą gałązki krzewów oraz ptaszki. Uwagę zwraca także ozdobnie toczona kolumienka.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 57.7 cm, szerokość: 42.9 cm
Rodzaj obiektu
instrument muzyczny
Technika
techniki lutnicze
Tworzywo / materiał
drewno, struny, śruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1920 — 1930
Muzeum Narodowe w Szczecinie
XX wiek
Muzeum Narodowe w Lublinie
XX wiek
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna