Bransoleta
około 1940
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Ta rzadko spotykana bransoleta była noszona na przedramieniu przez mężczyzn zajmujących wysokie funkcje społeczne i religijne u Dogonów. Była symbolem wyższej pozycji społecznej. Bransolety wykonane z żelaza zakładają m.in. hogonowie – kapłani kultu lebe, którzy czasem pełnią również funkcje wodzów wiosek lub grupy wiosek. Bransolety tordowane (skręcane wokół własnej osi) są również umieszczane na ołtarzach kultu wagem i binu oraz na ołtarzach osobistych.
W kraju Dogonów każdy ród ma własny ołtarz zwany wagem, na którym upamiętniani są członkowie rodziny, oprócz kobiet zmarłych w ciąży lub podczas porodu (yaupilu). Dogonowie wierzą, że siły powodujące takie zgony są niebezpieczne i bardzo zaraźliwe, dlatego ołtarze wznoszone dla yaupilu są umieszczane poza wioską. Kolejną grupę ołtarzy można spotkać w świątyniach kultu binu, na których czczeni są przodkowie z czasów mitycznych. Dogonowie stawiają również ołtarze osobiste: kutogolo – poświęcone własnej głowie ku, mające wzmocnić siłę osobistą danej osoby oraz bala – dla osób leworęcznych, Dogonowie wierzą bowiem, że lewa ręka u mańkutów przepełniona jest wyjątkową mocą.
Żelazne bransolety, podobnie jak rzeźby przodków, drewniane domolo w kształcie litery L i żelazne haczyki gobo są obiektami rytualnymi – napełnionymi duchową mocą przodka, któremu dedykowany jest ołtarz. Odgrywają również szczególną rolę w procesie leczenia i uzdrawiania. W momencie choroby ściągane są z ołtarzy i noszone przez dogońskie kobiety, które proszą przodków o zdrowie.
Katarzyna Findlik-Gawron
Inne nazwy
senie
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 2.9 cm, szerokość: 11.2 cm
Rodzaj obiektu
bransoleta, biżuteria, ozdoba ciała
Technika
kute, skręcane (tordowanie)
Tworzywo / materiał
Żelazo
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1940
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1940 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna