Gedenkmedaille Pommersche Ekonomik Gesellschaft | Medal nagrodowy Pomorskiego Towarzystwa Ekonomicznego
medal nagrodowy; nagroda honorowa
1865
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Medale i ordery historyczne
Druga połowa XIX i początek XX wieku to okres pomyślnego rozwoju pomorskiego rzemiosła i przemysłu. Osiągnięcia na tych polach prezentowane były na wystawach gospodarczych, którym towarzyszyły medale. Ich oryginalna ikonografia odzwierciedla stylistyczną złożoność niemieckiego neoklasycyzmu. Przedstawienia realistyczno-alegoryczne często łączono z kompozycjami bazującymi na powszechnie eksploatowanych wzorach. Pojawiające się w polu medalu grawerowane nazwiska były sposobem na spersonalizowanie nagrody.
Prezentowany medal Pomorskiej Izby Krajowej pod względem ikonograficznym wpisuje się w typ herbowy. Wspięty gryf na powalonym pniu dębu nawiązuje do pomorskiej historii i wygasłej w 1637 roku dynastii Gryfitów. Z kolei wieniec dębowy, na którym umieszczono pięć tarcz z symbolami rzemiosła i przemysłu należy do schematów kompozycyjnych, często występujących na medalach wystawowych. Napis w otoku rewersu: VEREINTE KRAFT SCHAFFT GROSSES (zjednoczona siła stwarza wielkość) podkreśla powszechnie panującego ducha pracy. Grawerunek na awersie: C.L. Kaiser/Szczecin dotyczy osoby zasłużonej, ale nie wiadomo, w jakiej gałęzi gospodarki.
Medal jest dziełem utalentowanego, berlińskiego artysty Christopha Karla Pfeuffera (1801–1861), medaliera dworu królewskiego i głównego medaliera w mennicy królewskiej w Berlinie. Artysta początkowo był związany z firmą medalierską Gottfrieda Bernharda Loosa i medal najpewniej tam został wybity. Wskazują na to stemple, kilkukrotnie później kopiowane i sygnowane również przez Loosa. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie identyczne kompozycje widnieją na medalu Pomorskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Grawerowana data 1857 pozwala go wiązać z Wystawą Przemysłową, Rolniczą i Leśną, która została otwarta 18 maja w Szczecinie.
Genowefa Horoszko
Inne nazwy
Medaille
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt:
Rodzaj obiektu
przedmiot
Technika
bicie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1865
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1984 — 1985
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1623
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna