
Szafa
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Rysunki Kasi Walentynowicz do projektów Miejsca Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”
Wyobrażenie inspirowane grzybami z „Przygód Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Grzyby w powieści ogrywały ważną rolę, ich spożycie powodowało (w zależności od tego, który kawałek się zjadło) albo powiększenie jedzącego, albo jego zmniejszenie.
Rysunek przedstawia cztery grzyby z długimi nogami i różnymi kapeluszami, różnych wielkości i kształtów. Pierwszy po lewej jest najkrótszy, ma czarną wąską nogę i podłużny kapelusz z pionowymi paskami (wystają z nich poziome krótkie włókna) i kropkami. Drugi ma wąską białą kropkowaną nogę, szeroki kapelusz ze wzorem na białym tle: czarnych zawijasów (utworzonych z kresek) różnej długości. Trzeci ma nogę w kropki przechodzące w kreseczki, kapelusz z czarnymi plamami. Czwarty, najwyższy, ma nogę w pionowe kreski.
Rysunek był elementem identyfikacji wizualnej Dnia Dziecka w Muzeum POLIN w 2016 roku, inspirowanego „Przygodami Alicji w Krainie Czarów”. Był wykorzystywany w projektach materiałów wydarzenia (plakat, ulotka, naklejka na torbę papierową, identyfikatory, naklejki z alfabetem hebrajskim, banery internetowe, plansze z alfabetem hebrajskim, podstawki pod ciastka) oraz elementu scenografii – zegara. Zegar stał się potem elementem wystroju wnętrza w Miejscu Edukacji Rodzinnej.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
flamaster, ołówek
Tworzywo / materiał
tusz, grafit, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XX wiek
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna