![MNS/Szt/1408 Pejzaż - ujęcie z przodu; Obraz przedstawia pejzaż. Na pierwszym planie drzewa pochylone w prawo pod naporem silnego wiatru. Po prawej stronie przedstawiono fragment pola, a po lewej rzekę i płynącą w oddali łódź. Na horyzoncie widać wał wzdłuż rzeki. Po prawej stronie, na drugim planie, ukazano orzącego mężczyznę, do pługu zaprzężone są dwa konie. W tle znajduje się dom z dachem krytym strzechą. Kompozycję dynamizują linie diagonalne utworzone przez roślinność szarganą wiatrem, czyli gałęzie drzew, trzcinę, zboże oraz żagle łodzi. Kolorystyka obrazu jest ciepła i intensywna. W kompozycji dominują ciemne drzewa na pierwszym planie. Pozostałe obiekty zostały namalowane ciepłymi, jasnymi odcieniami ugru i zieleni, a jasnobłękitne niebo dodatkowo rozjaśnia kompozycję. Sygnatura w prawym dolnym rogu.](/brepo/panel_repo/2023/02/27/02vzts/contain-360-1000-max-mns-szt-1408-diga5078-m.jpg)
Krajobraz znad Dziwny w okolicach Kamienia Pomorskiego
pejzaż
1903
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Europejscy klasycy nowoczesności
Twórczość związanego z Dordrechtem Jacoba van Strija jest interesującym przykładem długiego trwania barokowej konwencji malarstwa pejzażowego w duchu Alberta Cuypa w sztuce holenderskiej 2. połowy XVIII i początku XIX wieku. Artysta pochodził z rodziny o artystycznych zainteresowaniach. Malarzem był zarówno ojciec Jacoba van Strija, Leendert (1728–1798), jak i jego młodszy brat Abraham (1753–1826), który zapisał się w historii sztuki jako zdolny twórca scen rodzajowych we wnętrzach. Rodzinną tradycją malarską kontynuował urodzony w 1790 roku syn Jacoba – Hendrik.
Niewielki pejzaż, swobodnie malowany, utrzymany w wąskiej, ale wysmakowanie dobranej gamie barw, przedstawia skaliste wzgórze opadające stromym uskokiem ku rzece. Pośród głazów przedstawione zostały drobne postaci, będące anegdotycznym, rodzajowym dopełnieniem krajobrazu. Z prawej strony na rzece dostrzec można zacumowaną przy brzegu niewielką łódź żaglową, w głębi zaś kolejne wzgórze, tworzące naturalną kulisę kompozycji. W tle otwiera się rozległy widok na równinne rozlewisko, pośród którego dojrzeć można zarys niewielkiej osady. W przeciwieństwie do pierwszego planu, namalowanego precyzyjnie, z dużą dbałością o detal, dalszy plan pozostał nie w pełni określony. Impresyjnie, lekko i szkicowo malowana dal wzmacnia głębię obrazu, buduje relacje przestrzenne kompozycji. Zabieg artysty pozostawia wyobraźni widza swobodę w interpretacji rozciągającej się po horyzont natury.
Dariusz Kacprzak
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 26 cm, szerokość: 34.5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
technika olejna
Tworzywo / materiał
deska dębowa
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1903
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1893
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1680 — 1700
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna