Klepka cebrzyka
901 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach 1986-2001 w granicach szczecińskiego Podzamcza, pozyskano wiele tysięcy przedmiotów zabytkowych. Największą ich liczbę dostarczył wykop VI założony w obrębie kwartału 5. Jednym z nich jest drewniany klin odkryty w 1992 roku, w obiekcie określonym jako dziegciarnia.
Jak sama nazwa wskazuje, zabytek ma postać klina, czyli graniastosłupa o przekroju zbliżonym do wydłużonego trójkąta prostokątnego. Wykonano go techniką darcia, którą często stosowano do wstępnej obróbki drewna, w celu uzyskania dranic czy deszczułek. Używano do tego innych klinów, pałek ciesielskich i piły. Materiałem, jaki wykorzystano do produkcji, było drewno dębowe z części zewnętrznej pnia, o czym świadczy obecność warstwy bielu. Powierzchnię prezentowanego egzemplarza pozostawiono nieobrobioną. Ubytki w części ostrza klina i nieznaczne pogrubienie części obuchowej powstałe w trakcie uderzeń, zapewne pałki ciesielskiej, świadczą o użytkowaniu.
Zabytki tego typu są stosunkowo licznie znajdowane na stanowiskach osadniczych o charakterze miejskim, ale rzadko są szerzej prezentowane. Zapewne z powodu swojej małej atrakcyjności wizualnej. Wydaje się jednak, że należy zrobić wyjątek od tej reguły z racji istotnej roli, jaką spełniały w średniowiecznej gospodarce. Na równi bowiem z pałkami ciesielskimi, kliny były jednym z podstawowych narzędzi używanych podczas obróbki drewna i budowy różnych konstrukcji.
Sławomir Słowiński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4.8 cm, szerokość: 23 cm
Rodzaj obiektu
klin
Technika
darcie, piłowanie
Tworzywo / materiał
drewno dębowe
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
901 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1050 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1176 — 1200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna