Kószka (ul kopulasty)
1901 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Pszczelarstwo
Kószki to słomiane ule, które zaczęto wytwarzać na przełomie XVII i XVIII w. Mają różne kształty, często przypominające dzwon, walec, czy kopułę, a także różne rozmiary. Na Pomorzu pojawiły się wraz z osadnikami niderlandzkimi i były używane powszechnie.
Wyplecenie kószki wymagało pewnych umiejętności i precyzji. Musiała być solidna i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Charakterystyczną cechą słomianych uli był brak dna - ich podstawę stanowiło podłoże, na którym je stawiano.
Współcześnie w pasiekach, gdzie miód produkuje się na dużą skalę, najczęściej stosuje się różne typy uli korpusowych, których budowa stwarza pszczołom optymalne warunki do bytowania. Ich zaletą jest też to, że są łatwo rozbieralne, co ułatwia pszczelarzom prace. Słomiane kószki nie mogą z nimi konkurować, ale w dobie mody na powracanie do tradycyjnych sposobów wytwarzania żywności znajdują zastosowanie w pasiekach ekologicznych i amatorskim chowie pszczół.
Prezentowana kószka, o dość rzadko spotykanej, przysadzistej formie, jest jednym z kilkunastu słomianych uli znajdujących się w zbiorach etnograficznych Muzeum Narodowego w Szczecinie, któremu podarowana została w roku 1970.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25.5 cm
Rodzaj obiektu
ul
Technika
technika spiralna
Tworzywo / materiał
słoma, wiklina
Pochodzenie / sposób pozyskania
dar
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1901 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
około 1900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna