Wieszak do szafy
1900 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego, Szczecin jakiego już nie ma
W okresie międzywojennym nastąpiły gwałtowne przemiany w modzie zarówno damskiej, jak i męskiej, na co miała wpływ zupełnie nowa mentalność i obyczajowość europejskiego społeczeństwa. Stroje kobiece stały się lżejsze, bardziej zwiewne i zdecydowanie krótsze niż do tej pory. Prostsze toalety i garnitury nie wymagały dużych nakładów finansowych, co miało ogromne znaczenie wobec szalejącej po wojnie inflacji.
Zmiany dokonały się także w sposobie produkcji i sprzedaży ubrań. Wcześniej odzież szyto w małych zakładach krawieckich, w pojedynczych egzemplarzach. W końcu XIX i początkach XX stulecia zaczęto wytwarzać gotowe ubrania oraz sprzedawać je masowo w coraz częściej pojawiających się, także i w Szczecinie, dużych domach towarowych. Produkcja odzieży, zwłaszcza konfekcji męskiej i chłopięcej stała się charakterystyczną dla miasta gałęzią przemysłu cenioną nie tylko na lokalnym rynku.
Wielkie domy towarowe, handlujące przede wszystkim odzieżą i bielizną powstały w Szczecinie przed pierwszą wojną światową. Jednym z nich był, należący do ogólnoniemieckiej sieci, dom towarowy Warenkaufhaus Rudolf Karstadt otwarty w 1916 roku. Z działalnością owej firmy wiąże się drewniany wieszak znajdujący się w zbiorach Muzeum Historii Szczecina i posiadający na ramiączku napis KARSTADT STETTIN.
Budowę pierwszego z tutejszych gmachów, mieszczącego się przy Breitestrasse (obecnie ul. Wyszyńskiego) i swą formą nawiązującego do oddziału hamburskiego, rozpoczęto w 1912 roku od rozbiórki czterech kamienic na parcelach 25–28, usytuowanych naprzeciwko kościoła św. Jakuba. W latach 1923-1924 wyburzono dwie sąsiednie kamienice o numerach 23 i 24, a firma tym samym otrzymała przestrzeń do budowy dodatkowego gmachu.
W czasie II wojny światowej oba budynki zostały zbombardowane, a na ich miejscu wzniesiono współczesną zabudowę o charakterze mieszkalno-usługowym.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 17.5 cm, szerokość: 38 cm
Rodzaj obiektu
wieszak na ubrania
Technika
produkcja fabryczna
Tworzywo / materiał
drewno, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1900 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna