Bez tytułu (Żelazna x Solidarności)
fotografia
2020
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Muranów w obiektywie Artura Żmijewskiego
Film bez dźwięku, bez czołówki i tyłówki, kręcony z drona (zdjęcia: Andrzej Stawiński, montaż: Lech Molski). Przesuwająca się wolno, ale stale, narracja pokazuje w sposób dokumentalny, bez żadnego komentarza, widok z lotu ptaka na zabudowania, ulice, chodniki. To rekonstrukcja trasy nieistniejącej obecnie ulicy Nalewki, od początku aktualnej ul. Stare Nalewki przy ul. Długiej, obok charakterystycznej białej bryły monumentalnego pomnika Walk o Monte Cassino poprzez teren Ogrodu Krasińskich, ul. Andersa i ponad budynkami aż do dzisiejszej ul. Nalewki – zgodnie z jej historycznym przebiegiem.
Ulica Nalewki przed II Wojną Światową stanowiła jeden z głównych traktów miasta, główną arterię żydowskiej Dzielnicy Północnej, zwanej też dzielnicą nalewkowsko-muranowską. W czasie wojny zabudowa ulicy została zniszczona, po wojnie nie została odbudowana. Ulica w szczątkowym stopniu zachowała się w postaci dzisiejszej ul. Stare Nalewki (do 2019 ul. Bohaterów Getta).
Współcześnie nazwę Nalewki nosi niewielka ulica znajdująca się 100 metrów na zachód od historycznych Nalewek, pomiędzy ulicami Zamenhofa i Dubois. Przebiega ona w miejscu, w którym przed wojną biegła ulica Gęsia.
Film nakręcony w trakcie pandemii wirusa Covid-19 jest dodatkowo zapisem pustego miasta, pozbawionego normalnego miejskiego życia z powodu koniecznej izolacji mieszkańców i co, mimo że nie było intencją autora, może przywodzić na myśl Zagładę żydowskich mieszkańców Muranowa.
Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
wideoart
Technika
zapis cyfrowy MP4, filmowanie
Tworzywo / materiał
nieznane
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
2020
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2020
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2020
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna