Siekierka
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Żelazne ciosło zostało znalezione na terenie wzgórza Zamkowego w Lublinie w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 1969 roku.
To masywny przedmiot o sztabkowym trzpieniu i łopatkowato ukształtowanym ostrzu. Wykonany został techniką wykuwania z kęsa żelaznego.
Należy do zestawu narzędzi służących do rąbania, łupania i ociosywania powierzchni drewnianych. Ciosło było również dosyć uniwersalnym narzędziem, gdyż posługiwano się nim zarówno przy wstępnej, jak i specjalnej obróbce, podczas wykonywania żłobień, wpustów, obłapów (wrębów w łączeniach węgłowych).
Wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na wzgórzu Zamkowym, w tym odnalezione narzędzia związane z obróbką drewna, dostarczają danych świadczących o tym, że w XIII i 1. połowie XIV wieku, najczęściej w budownictwie drewnianym, stosowano konstrukcję zrębową, zwaną również wieńcową. Kojarzona jest z budownictwem słowiańskim. W takim systemie stawiano domy w okresie wczesnopolskim, zarówno w grodach i osiedlach miejskich, jak też na wsiach. Domy wiejskie przeważnie były zagłębione w podłoże – tak zwane ziemianki i półziemianki, natomiast w osiedlach wczesnomiejskich dominowały budowle naziemne.
Autor / wytwórca
Technika
kucie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
1401 — 1500
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna