Forma odlewnicza
701 — 1150
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Rozdzielnik naszyjnika, odkryty podczas badań wykopaliskowych w Cewlinie, pow. koszaliński.
Rozdzielnik kolii tworzących naszyjnik wykonano z brązowej blaszki. Kształtem przypomina rybę z wyraźnie zaznaczonym ogonem, z powierzchnią zdobioną ukośnymi nacięciami i niewielkimi wgłębieniami. Wzdłuż dłuższej osi, odrobinę niesymetrycznie, wykonano dwa otwory o nierównej średnicy do mocowania końcówek kolii. Podobne otwory znajdują się po przeciwnej stronie.
Rozdzielnik kolii odkryto w jednym z grobów na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku, podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach 1936–1937 pod kierunkiem powiatowego opiekuna zabytków o nazwisku Brandt. W ciągu dwóch sezonów wykopaliskowych odkryto łącznie 19 płaskich grobów szkieletowych. Cała nekropolia datowana jest na XI wiek, chociaż na podstawie danych archeologicznych można przypuszczać, że funkcjonowała również w XII stuleciu.
Rozdzielnik spoczywał w okolicy szyi zmarłego. Łączył trzy kolie paciorków szklanych, które sięgały do kabłączków skroniowych znajdujących się, w grupach po trzy, po obu stronach czaszki. Nad rozdzielnikiem odkryto jeszcze trzy kabłączki, natomiast pod nim leżał dwustożkowaty pacior bursztynowy. Z całego wyposażenia grobu w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się obecnie, oprócz rozdzielnika kolii, kabłączki skroniowe oraz fragment skórzanej pochewki z metalowym okuciem. Warto zaznaczyć, że w Polsce odkryto dotąd niewiele tego typu rozdzielników, więcej pochodzi z bałtyjskiego kręgu kulturowego, co czyni znalezisko z Cewlina wyjątkowym.
Ewa Górkiewicz-Bucka
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
naszyjnik, biżuteria
Technika
lutowanie, rycie, kucie, cięcie
Tworzywo / materiał
brąz
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
701 — 1150
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna