Pejzaż
1920
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Polskie malarstwo pejzażowe (XIX – 1. połowa XX wieku)
Pejzaż Kietlicza-Rayskiego był związany z typową estetyką przełomu wieków. Artysta, wywodzący się z tradycji ziemiańskiej, nie szukał nowych stylistyk charakterystycznych dla eksperymentów awangardowych XX wieku. Kierował się jasnym przekonaniem dotyczącym twórczości artystycznej, że sztuka powinna być zrozumiała i przyjemna dla odbiorcy, a zarazem stanowić wyraz ciągłości tradycji.
Artysta, wychowany w tradycji kościuszkowskiej i przywiązaniu do rodzimego kieleckiego krajobrazu, w dojrzałym życiu związał się z Lublinem, gdzie był ważnym animatorem życia artystycznego, teatralnego, wreszcie dokumentalistą starej miejskiej zabudowy. Teki lubelskie stały się ważnym świadectwem wedut i życia obywateli miasta w pierwszej ćwierci XX wieku. Charakterystycznym tematem dla twórczości artysty stał się również pejzaż, tworzący nastrojowy, często nostalgiczny wyraz stosunku twórcy do natury.
Malowany w brązach z niewielką sadzawką na pierwszym planie krajobraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie wpisuje się w ten ważny nurt malarstwa Kietlicza. Gęsto wypełniony drzewami i ciężkimi, obłymi masami brunatnych chmur nawiązuje do nastrojowych XIX-wiecznych obrazów wywodzących się z tradycji romantycznej i kontynuowanej w szkole monachijskiej stimmungów. Rayski nadał swojemu wyobrażeniu syntetyczny, zwięzły wyraz, posługując się łagodnym, giętkim konturem, wypełnionym jednolitą kolorystyką, dając świadectwo zainteresowania symbolicznie traktowanemu krajobrazowi nabistów, Ślewińskiego i bezpośredniego nauczyciela Kietlicza – Leona Wyczółkowskiego. Te inspiracje kształtują rodzimy krajobraz podkieleckiej bądź podlubelskiej wsi jako paradygmat przywiązania do natury i ziemi.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 30 cm, szerokość: 66 cm
cały obiekt - w ramie: wysokość: 42 cm, szerokość: 79 cm
Rodzaj obiektu
obraz, malarstwo
Technika
technika olejna
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1920
Muzeum Narodowe w Lublinie
1918 — 1920
Muzeum Narodowe w Lublinie
1918 — 1920
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna