Plakat Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych M. Wolski i S-ka
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Przedmioty osobliwe
Łyżwa kościana znaleziona na terenie wzgórza Zamkowego w Lublinie to jedyny tego typu zabytek odkryty na tym średniowiecznym stanowisku archeologicznym.
Pochodzi z warstwy kulturowej zalegającej na głębokości około 3 m w wykopie archeologicznym wykonanym na terenie dziedzińca zamku lubelskiego w 1969 roku. Zabytki odkryte w tej warstwie można datować na XII–XIV wiek.
Łyżwa wykonana z kości bydlęcej charakteryzuje się wygładzeniem jednej powierzchni długiej, a także obrobieniem jednej powierzchni stawowej w kształcie półokrągłego „dziobu”, przycięciem drugiego końca kości, na którym część okazów posiada nawiercony otwór służący do przymocowania płozy do stopy.
Pierwsze znalezione łyżwy mają około 5 tysięcy lat. Były wykonane z kości zwierzęcych, przywiązywane rzemieniami do stóp. Łyżwy drewniane pojawiły się w XIV wieku, zrobione w całości z żelaza wprowadzono w XVII wieku.
Łyżwiarstwo przez długi czas nie było związane wyłącznie z rekreacją. Łyżwy były środkiem lokomocji w czasie długich zim, przydatnym zwłaszcza średniowiecznemu mieszkańcowi osady na lubelskim wzgórzu Zamkowym położonym w widłach rzek Bystrzycy i Czechówki. Najstarsza faza zabudowy wzgórza wiązała się z budową i funkcjonowaniem piastowskiego grodu w XIII–XIV wieku. Z tego okresu pochodzi zapewne ten wyjątkowy zabytek.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
narzędzie
Technika
gładzenie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
przed 1904
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna