Półwytwór narzędzia
3900 p.n.e. — 2600 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Znaleziony na stanowisku nr 5 w Kocierzy niedaleko Gryfic w województwie zachodniopomorskim, przekłuwacz typu Zinken wykonano na wiórze pochodzącym ze wstępnych faz eksploatacji, o czym świadczą negatywy zaprawy oraz fragmenty kory widoczne na stronie wierzchniej. Przy wierzchołku zabytek ma część pracującą, nazywaną żądłem, uformowane drobnym retuszem. Do wykonania narzędzia wybrano wiór o kształcie zbliżonym do pożądanego, a sam retusz miał na celu jedynie wprowadzenie drobnych korekt oraz wzmocnienie krawędzi.
Zinkeny to narzędzia o charakterystycznym, poprzecznym umiejscowieniu żądła. Dawniej sądzono, że stanowią rodzaj przekłuwacza, co ma swoje odzwierciedlenie w nazwie tego narzędzia. Na podstawie badań traseologicznych, czyli analizy mikroskopowej śladów użytkowania, wiadomo, że Zinkeny służyły do żłobienia rowków, poprzedzających łamanie większych fragmentów kości i poroża na podłużne półwytwory przerabiane następnie na ostrza, harpuny i igły. Narzędzia tego typu tradycyjnie uznawane były za wyznacznik kultury hamburskiej, której przedstawiciele byli pionierami zasiedlającymi Niż Środkowoeuropejski pod koniec ostatniego zlodowacenia. Obecnie coraz więcej tego rodzaju wyrobów znajdowane jest w kontekstach innych kultur późnego paleolitu, co znacząco utrudnia określenie wieku zabytku z Kocierzy.
Stanowisko 5 w Kocierzy należy do kompleksu paleolitycznych pracowni i wychodni surowca nad środkową Regą. Pozyskiwano tam i obrabiano krzemień doskonałej jakości, którego bogate złoże znajduje się w utworach morenowych, przeciętych przez koryto rzeki. Tamtejsze stanowiska zostały odkryte w latach 20. XX wieku podczas budowy tamy na Redze, prowadzącej do powstania Jeziora Rejowickiego.
Michał Adamczyk
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
przekłuwacz
Technika
łupanie miękkim tłukiem, retusz (kamieniarstwo)
Tworzywo / materiał
krzemień kredowy
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
3900 p.n.e. — 2600 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
10800 p.n.e. — 9000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
10800 p.n.e. — 9000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna