Bransoleta wężykowata
150 — 200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Okres przedrzymski, rzymski i wędrówek ludów
Srebrna, żmijowata, z czterema rzędami karbowanych linii wzdłuż kabłąka, o zakończeniach zdobionych puncą i filigranem, posiadających także szerokie ornamentowane kryzy. Taka bransoleta była zapewne cenna w 2. połowie II wieku, o czym świadczą ślady naprawy po złamaniu kabłąka. Stanowiła wyposażenie przykrytego kurhanem grobu szkieletowego kobiety, zmarłej prawdopodobnie w podeszłym wieku.
Kurhan nr 22 zlokalizowany na cmentarzysku we wsi Gronowo w powiecie drawskim (niem. Groß Grünow, Kr. Dramburg), nakrywał w sumie 5 grobów szkieletowych, z których opisywany powyżej grób nr 4 posiadał bardzo bogate wyposażenie. W jego skład wchodziła niemal identyczna bransoleta żmijowata ze srebra oraz dwie bransolety wężykowate ze srebrnego drutu, 6 ornamentowanych zapinek ze srebra i brązu. Ponadto grób zawierał fragment szpili i sprzączkę do pasa z brązu, naczyńko gliniane, dwa paciorki ze złotego drutu i złotą klamerkę esowatą zdobioną filigranem. Znajdowały się tam także zabytki związane z tkactwem: zdobiony gliniany przęślik, fragmenty przęślicy z brązowymi okuciami oraz szpilę haczykowatą z brązu. Jak wskazują wyniki analizy antropologicznej w grobie 4 pochowano kobietę być może w podeszłym wieku.
Cmentarzysko kurhanowe w Gronowie pod Drawskiem Pomorskim jest jednym z najważniejszych stanowisk kultury wielbarskiej na Pomorzu. Zostało odkryte w 1881 r. Pierwszym badaczem nekropolii był pastor Plato ze Złocieńca, który przeprowadził amatorskie badania w latach 1881, 1887 i 1890. Kolejny zespół grobowy odkryto w 1926 r. przy budowie drogi do Złocieńca. Był to grób szkieletowy wyposażony w importy rzymskie. W latach 1939-1940 natrafiono na kilka grobów jamowych podczas budowy autostrady Berlin-Szczecin-Gdańsk. Zostały one wyeksplorowane przez lokalnych archeologów Heinza Hinza oraz dr Fausta. Następnie teren cmentarzyska został zalesiony, gdyż w latach 1940-1941 zrezygnowano z budowy wspomnianej autostrady. Metodyczne wykopaliska, z których pochodzi prezentowana bransoleta, miały miejsce w latach 1973-1977 pod kierunkiem Ryszarda Wołągiewicza z muzeum w Szczecinie.
Łącznie w Gronowie odkryto 56 pochówków ciałopalnych i szkieletowych, z czego 49 nakrytych nasypami kurhanowymi.
Bartłomiej Rogalski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: szerokość: 1.3 cm
Rodzaj obiektu
bransoleta żmijowata
Technika
odlewanie, kucie, filigran, puncowanie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
badania terenowe
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
150 — 200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
150 — 200
Muzeum Narodowe w Szczecinie
150 — 250
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna