Beweinung eines Soldaten | Opłakiwanie zabitego żołnierza (Okaleczony żołnierz)
scena alegoryczna
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Kompozycja Oskara Laskego przedstawia wydarzenie historyczne z początku pierwszej wojny światowej. W ujęciu z lotu ptaka ukazał wielokulturowy tłum uchodźców. Masa ludzi i zwierząt wydaje się kłębić w popłochu. Wśród postaci rozpoznać można charakterystyczne ubiory regionalne, dobytek ludzi oraz rozmaite środki transportu. Ludziom towarzyszą zwierzęta domowe. Laske zastosował proste środki wyrazu – kreskę i płaską dekoracyjną plamę barwną. Poświęcił temu tematowi sporo uwagi, tworząc kolejne warianty i wykorzystując wcześniejsze kompozycje jako wzorce scenek rodzajowych.
Grafikę wykonaną techniką barwnej litografii i dobitą na cienkim papierze welinowym wydało w dorocznej tece na rok 1916 wiedeńskie stowarzyszenie Gesellschaft für vervielfältigende Kunst jako dodatek do pisma pod tym samym tytułem.
Oskar Anton Ivan Laske urodził się w 1874 roku w Czerniowcach na Bukowinie, zmarł w 1951 roku w Wiedniu. Kształcił się w głównie w Wiedniu. W latach 1892–1898 studiował na politechnice u Karla Königa, a następnie na akademii u Ottona Wagnera. Odbył podróże studyjne po Włoszech i Niemczech. W latach 1917–1919 pogłębiał umiejętności malarskie u Johannesa Ittena. Pracował jako architekt pod kierunkiem Hermanna Müllera i swego ojca. Od 1904 roku zajmował się również malowaniem i grafiką – dziedzinami, którym poświęcił się od 1908 roku. Podejmował projekty ilustracji książkowych, jak i dekoracji wnętrz. Udzielał się w stowarzyszeniach artystycznych: Hagebundzie, Secesji Wiedeńskiej, Stowarzyszeniu Wiedeńskich Artystów Plastyków i Domu Artystów. W 1928 roku Verein Deutscher Buchkünstler (Związek Niemieckich Artystów Książki) w Lipsku uczcił go honorowym członkostwem.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 450 mm, szerokość: 560 mm
odcisk: wysokość: 325 mm, szerokość: 440 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
litografia barwna
Tworzywo / materiał
papier czerpany welinowy cienki
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna