Skrzyneczka na klejnoty
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Złoty wisiorek kulisty jest przykładem wysokiego poziomu sztuki jubilerskiej starożytnych rzemieślników działających w pierwszych wiekach naszej ery na terenie Barbaricum.
Zabytek został znaleziony na cmentarzysku kultury przeworskiej w Opoce, nad rzeką Kurówką, w gminie Końskowola, powiecie puławskim. Badania archeologiczne na tym stanowisku prowadził w latach 1961–1962 lubelski archeolog Zygmunt Ślusarski.
Ozdobę włożono jako dar do ciałopalnego grobu kobiety. Do wyposażenia grobu należały także, między innymi: naczynia gliniane, a wśród nich popielnica – w której złożono spalone kości, żelazne zapinki (spinki do odzieży), sprzączkę do pasa. Grób można datować na 2. połowę II wieku n.e.
Wisiorek ma postać kuli zakończonej triadą utworzoną z granulek. Technika granulacji, znana już złotnikom antycznym, polegała na nalutowywaniu bardzo drobnych kuleczek – granulek – na powierzchnię przedmiotów, co tworzyło finezyjny ornament. Wisiorek został wykonany ze złota, które było rzadko wykorzystywane do produkcji ozdób przez społeczności kultury przeworskiej, utożsamiane z Wandalami. Prawdopodobnie ozdoba ta została importowana z obszaru zajętego przez kulturę wielbarską, czyli Gotów.
Wisiorki kuliste są stosunkowo rzadkimi znaleziskami na terytorium środkowoeuropejskiego Barbaricum. Także wykonanie ze szlachetnego kruszcu czyni ten eksponat niezwykle cennym.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 18 mm
Rodzaj obiektu
biżuteria
Technika
filigran
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
1631
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1634
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna