![mns/a/5825/38 grot; jednozadziorzec - ujęcie z góry; Jednozadziorzec wykonany na wiórze z krzemienia kredowego środkowoturońskiego. Drobna piętka, relatywnie płaski sęczek wióra, płaskie, rozlane fale odbicia, wyraźne skazy promieniste i prosty profil z lekkim podgięciem w części proksymalnej wskazują na odbicie wióra przy pomocy miękkiego tłuka. Na wiórze wyłuskano trzonek, formujący jednocześnie pojedynczy zadzior. Brak retuszu na wierzchołku. Na zabytku brak widocznych śladów użytkowania, możliwe jednak, że zachowały się ślady mikroskopowe. Zabytek pokryty jest lekką jasną patyną, co wskazuje na środowisko depozycji i lekko kwaśnym odczynie.](/brepo/panel_repo/2022/04/08/zwq3tg/contain-360-1000-max-mns-a-5825-38-dscf1621-ppp.jpg)
Jednozadziorzec
11900 p.n.e. — 11000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Tylczak typu Federmesser znaleziono w Morzyczynie, pow. stargardzki w czerwcu 1904 roku w trakcie poszukiwań prowadzonych przez dr Wunstorfa, geologa z Berlina. W latach trzydziestych XX wieku poszukiwania w Morzyczynie prowadził R. Richter, szczeciński archeolog-amator zainteresowany szczególnie epoką kamienia. Tylczak pochodzi ze zbiorów dawnego Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde. Do jego produkcji użyto półsurowca wiórowego – podłużnego fragmentu większej bryły lokalnego krzemienia kredowego bardzo wysokiej jakości, odbitego miękkim tłukiem kościanym lub z poroża. Zbyt silne uderzenie spowodowało jednakże odłamanie części wióra. Formowanie kształtu narzędzia polegało na tzw. łuskaniu, odbijaniu niewielkich części od krawędzi kością lub porożem, w taki sposób, aby uzyskać ostry wierzchołek i tępy tylec. Przedmioty tego typu zazwyczaj używane były jako groty włóczni, oszczepów i strzał, w niektórych przypadkach także jako noże. Tylczak z Morzyczyna był używany także jako przekłuwacz. Świadczą o tym charakterystyczne ślady, tzw. wyświecenia na wierzchołku. Przerabianie narzędzi oraz wykorzystywanie ich do różnych czynności to typowe zachowania społeczności myśliwsko-zbierackich schyłkowego paleolitu i mezolitu.
Tylczak należy łączyć z kulturą Federmesser, której nazwa pochodzi od charakterystycznych ostrzy w kształcie pióra (niem. Feder – pióro, Messer – ostrze). Ludność tej kultury zamieszkiwała zróżnicowane nisze ekologiczne, od tundry, przez tundrę parkową po lasy brzozowo-sosnowe. W związku z tym łowiectwo było dostosowane do lokalnych warunków środowiskowych i obejmowało polowania na duże ssaki, takie jak łoś i renifer, uzupełniane polowaniami na małe ssaki, ptaki i ryby. Datowany jest ogólnie na ok. 11900–11000 BC.
Michał Adamczyk
Inne nazwy
tylczak łukowy
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6.2 cm, szerokość: 1.6 cm
Rodzaj obiektu
tylczak
Technika
łupanie, łuskanie, łupanie miękkim tłukiem
Tworzywo / materiał
krzemień kredowy, krzemień, kamień
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
11900 p.n.e. — 11000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
11900 p.n.e. — 11000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
11900 p.n.e. — 11000 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna