![MNS/A/22234 miecz dwusieczny - Ujęcie z tyłu. Całkowicie zachowany, z niewielkimi ubytkami korozyjnymi w okolicach sztycha. Jego głownia jest najszersza przy jelcu i równomiernie zwężą się ku ostremu sztychowi. Jest zaopatrzona w szerokie zbrocze. Głownię wykonano w technice prętowej, poprzez zgrzanie stalowych nakładek ostrzowych z jednolitym rdzeniem. Trzpień mocno zwęża się ku głowicy. Jelec, soczewkowaty w rzucie z góry, jest długi i płaski, a jego końce są zakrzywione w kierunku głowni. Jednolita głowica ma kształt siodełkowaty. Jej dolna część wygięta jest ku górze. Na jej powierzchni zaznaczono symboliczny podział na podstawę i nakładkę.](/brepo/panel_repo/2022/04/08/wqcvdl/contain-360-1000-max-mns-a-22234-dscf1790-ppp.jpg)
Miecz dwusieczny
901 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Tarcza drewniana, odkryta podczas badań wykopaliskowych w północnej części szczecińskiego Podzamcza pomiędzy konstrukcjami umocnień obronnych z końca XII wieku.
Unikatowa na skalę europejską tarcza szczecińska wykonana została z sześciu deszczułek, zwanych też plankami, o szerokości 6,5–17 cm i grubości 0,4–0,7 cm, ściśle przylegających do siebie, spojonych najpewniej klejem pochodzenia roślinnego (żywicznego) lub zwierzęcego (kostnego). Zachowała się jedynie drewniana część tarczy oraz lewy uchwyt skórzany, tak zwany imacz, w postaci paska skóry o długości 42 cm, który był przymocowany za pomocą gwoździ – po prawym zachowały się jedynie otwory, podobnie jak po pasie naramiennym. Frontowa powierzchnia tarczy pokryta była kolorową dekoracją namalowaną bezpośrednio na deszczułkach czerwoną, żółtą i czarną farbą. Część centralną zajmuje czerwono-żółty stylizowany krzyż o rozszerzających się ramionach. Wzdłuż brzegu widnieją czerwone kółka i czarne owale z żółtymi rozetami wewnątrz, układające się naprzemiennie, oddzielone od części centralnej czarną kreską.
Do wyrobu tarczy użyto lekkiego, miękkiego i szybko schnącego drewna olchowego, które charakteryzuje się krótkimi słojami, bardzo odpornymi na rozszczepianie i pęknięcia. Obecnie jest płaska, ale pierwotnie mogła być lekko wypukła, migdałowatego kształtu. Przybliżone wymiary tarczy: wysokość 1,25–1,35 m, maksymalna szerokość 0,86 m.
Sławomir Słowiński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 135 cm, szerokość: 86 cm
Rodzaj obiektu
tarcza, broń
Technika
heblowanie, przybijanie, malowanie, klejenie, cięcie, ciosanie
Tworzywo / materiał
klej, skóra, drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
901 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
776 — 950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
801 — 900
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna